Šta sve kokos može da učini za vaše zdravlje?

Autor: Čitalac

Autor: Čitalac

blagodeti kokosovog ulja

Kokosovo ulje spada u grupu super namirnica, čije blagodeti u službi zdravlja i lepote ljudi koriste stotinama godina. Zbog svog neobičnog sastava bogatog zasićenim masnim kiselinama, od kojih laurinska kiselina ima najvažniju ulogu, kokosovo ulje je višestruko iskoristivo.

Kokosovo ulje za vašu kosu

Kokosovo ulje je čuveni saveznik zdrave i lepe kose. Bilo da imate problem sa opadanjem ili sa strukturom vlasi, uvedite kokosovo ulje u rutinsku negu kose i vrlo brzo ćete osetiti njegovo blagotvorno dejstvo. Kokosovo ulje oporavlja suvu i oštećenu kosu i drastično smanjuje njeno opadanje. Zbog svoje pločaste strukture izuzetno sitnih molekula, ne zadržava se na površini dlake, već prodire u njenu srž, obnavljajući je iznutra. Rezultat je sjajna, hidrirana kosa, koja je zaglađena, bez dosadnih „antenica“ i ispucalih krajeva.

Perut je prilično neprijatna pojava, koja podjednako pogađa pripadnike oba pola. Kokosovo ulje redovnom upotrebom eliminiše gljivice koje izazivaju perutanje kože glave, jer ima jako antifungalno dejstvo. Sede vlasi u kosi su takođe jedna od napasti koje nerado viđamo, jer nas podsećaju na neizbežno starenje. Kokosovo ulje se u kombinaciji sa limunovim sokom podjednako uspešno bori sa vraćanjem pigmenta u vlasi.

Kokosovo ulje na kosu možete nanositi samostalno, blago zagrejano, ali dajte mu vremena da ostoji i odradi posao. Najbolje bi bilo da ga nanesete na kosu, umotate je u kapu za kupanje, a potom prespavate noć. Podjednako dobre efekte daje pomešano sa drugim lekovitim sastojcima, kao što su avokado, med, limun, banane itd.

Kokosovo ulje za vašu kožu

Kokosovo ulje u nezi kože daje gotovo instant rezultate. Odlično je za negu svih tipova kože i sprečavanje bora. Izuzetno dobro hidrira i brzo se upija, ostavljajući za sobom nežan miris i baršunasto meku kožu.

Nije komedogeno (ne zapušava pore, stoga ne izaziva bubuljice i akne), te je idealno za kožu lica. Možete ga bez bojazni nanositi na lice umesto dnevne (sadrži prirodni SPF faktor), noćne ili antirid kreme. Prija podjednako suvoj i masnoj koži, a istraživanja pokazuju da poboljšava lipidni sadržaj vlage naročito kod dehidrirane kože. Može se koristiti i u tretiranju akni, jer uništava sve vrste mikroorganizama.

Idealno je za skidanje šminke, jer ne izaziva iritacije ni kod osetljive kože, a rastvara i vodootpornu šminku.

Ako umesto mleka za telo budete koristili kokosovo ulje, vaša koža će vam biti zahvalna. Suvi laktovi, kolena i pete postaće prošlost. Koristeći kokosovo ulje uz dodatak kristal šećera, uspešno možete uraditi piling kože. Leči i probleme atopične kože, uspešno suzbijajući psorijazu, ekcem i sve vrste dermatitisa.

Kokos i bebe

Ako ste roditelj sigurno znate koliko je pelenski osip (ojed) neprijatna i bolna pojava. Ukoliko ne želite da koristite kreme na bazi cinka koje isušuju kožu, na ojedene predele nanesite kokosovo ulje. Antiupalna svojstva će brzo umiriti crvenilo i iritaciju, snažno hidrirajući i ostavljajući zaštitni film na nežnoj bebinoj koži.

Poželjno je kokosovo ulje koristiti u ishrani odojčadi, nakon što otpočnete sa nemlečnom ishranom. Pri pečenju, dinstanju ili kuvanju obroka za bebu, dodajte kašičicu kokosovog ulja. Zdrave masnoće iz ove čudesne namirnice potpomoći će pravilan rast i razvoj vaše bebe.

Kokosovo ulje korisno je i za mame koje doje. Bez straha ga možete konzumirati, a i mazati ukoliko imate problem sa suvim i ispucalim bradavicama. Pomoći će bržem zarastanju bolnih ragada, a koži će vratiti mekoću. Možete ga nanositi pre i posle svakog podoja.

Kokos za gubitak kilograma

Višak kilograma u direktnoj je vezi sa bolestima krvnih sudova i srca. Loš holesterol koji se taloži na zidovima arterija formira suženja, a vremenom može dovesti i do potpunog zakrčenja krvnog suda. Tada nastupa infarkt. Kokosovo ulje bogato je zasićenim masnoćama, te redovnom konzumacijom smanjuje nivo LDL holesterola u krvi, zahvaljujući aktivnim polifenolima. Takođe, smanjuje nivo triglicerida u krvi.

Kokosovo ulje se lako vari, u svega tri etape, dok je za razgradnju ostalih masnoća organizmu potrebno čak dvadeset šest koraka. Lako sagorevanje čini ga savršenim izvorom energije. Ako svakog jutra uzimate jednu kašičicu kokosovog ulja natašte, potrošnja energije će se povećati za 5%. Na duže staze, povećana potrošnja energije dovešće do gubitka neželjenih kilograma na zdrav način.

Ketonska tela koja nastaju razgradnjom kokosovog ulja u organizmu dokazano smanjuju apetit.

Gljivice, bakterije, mikroorganizmi

Laurinska kiselina, koja igra dominantnu ulogu u sastavu kokosovog ulja, ima izuzetno snažno delovanje na viruse, bakterije i gljivice. Dokazano uništava heliko bakterije, kandidu i stafilokoke, doprinoseći ojačanju imuniteta i opštem zdravstvenom stanju.

Bogato je antioksidansima, te sprečava širenje inflamatornih ćelija u organizmu, uništavajući postojeće. Sprečava i leči upale, ponašajući se kao prirodni antibiotik.

Kokosovo ulje za epilepsija i Alchajmerova bolest

Alchajmerova bolest sprečava proizvodnju insulina. Konzumacijom kokosovog ulja, ketoni koji nastaju razlaganjem srednjelančane masne kiseline, koriste se kao izvor energije za moždane funkcije, umesto insulina. Ketonska tela, kao alternativni izvor energije, smanjuju simptome Alchajmerove bolesti.

Popularna keto dijeta, koja se zasniva na velikom unosu masnoća i vrlo malo ugljenih hidrata (do 40g dnevno), koristi se u lečenju epileptičnih napada kod dece. Ovaj način ishrane dovodi do drastičnog povećanja ketonskih tela u krvi, koja daju energiju za moždane aktivnosti. Na ispitanicima se pokazao smanjen broj epileptičnih napada i veća efikasnost nego lečenjem klasičnim medikamentima.

Bitno je napomenuti da blagotvorne efekte kokosovog ulja možete osetiti samo ako konzumirate hladno ceđeno – nerafinisano kokosovo ulje. Prilikom proizvodnje, ovo ulje ne biva izloženo visokim temperaturama i hemijskim procesima, stoga zadržava sva svoja lekovita svojstva

Preporučujemo:

Preporučujemo:

Zanimanje budućnosti i starost stanoništva

Poslednjih godina kompjuterske i internet tehnologije napravile su bum na tržištu rada. Od programerskih veština do različitih vrsta dizajna. Kako otvorimo oglase za posao, možemo primetiti da je potražnja za ovakvim stručnjacima veoma velika. Takođe, različite škole,...

Transhumanizam ili humanizam savremenosti

Humanizam je filozofski i etički stav koji naglašava vrednost i delatnost ljudskih bića. Sa druge strane, transhumanizam je filozofski pogled na svet koji smatra da ćemo sa tehnologijom u nekom trenutku u budućnosti postati više nego ljudi. Postoji izvorna...

Zanimanje budućnosti i starost stanoništva

Poslednjih godina kompjuterske i internet tehnologije napravile su bum na tržištu rada. Od programerskih veština do različitih vrsta dizajna. Kako otvorimo oglase za posao, možemo primetiti da je potražnja za ovakvim stručnjacima veoma velika. Takođe, različite škole,...

Transhumanizam ili humanizam savremenosti

Humanizam je filozofski i etički stav koji naglašava vrednost i delatnost ljudskih bića. Sa druge strane, transhumanizam je filozofski pogled na svet koji smatra da ćemo sa tehnologijom u nekom trenutku u budućnosti postati više nego ljudi. Postoji izvorna...

Koliko različitih načina za spremanje čaja znaš?

Odgovor na ovo pitanje i nije baš jednostavno dati. Nije baš kao da je osobenost naše kulture da u određeno vreme pijemo čaj i pravimo se Englezi. Vrlo verovatno većina nas i ne razmišlja o tome. Ipak, koliko različitih načina za spremanje čaja znaš? Znaš li uopšte...

Komentari: