Škola jezika kao novogodišnja odluka? Odlično! Danas se čovek koji ne koristi računar i ne govori bar jedan strani jezik teško može nazvati pismenim. Znanje jezika je postalo neophodno čak i za najjednostavnija radna mesta, da ne pominjemo internet i putovanja.
Ipak, nije svejedno gde ćeš i od koga učiti jezik. Ako daješ novac – logično je da želiš najbolju moguću uslugu. Evo na šta treba da obratiš pažnju pri izboru škole jezika.
Manipulacija rezultatima ulaznog testa
Apsolutni početnici se automatski upisuju na kurs, dok svi ostali po pravilu rade ulazno testiranje. Ono služi da nastavnik odredi nivo znanja polaznika i rasporedi ga u grupu odgovarajućeg nivoa. Ipak, ako vam je na nastavi previše lako ili previše teško – moguće je da niste raspoređeni u odgovarajuću grupu.
Ponekad škola jezika namerno šalje polaznike u grupu nižu od njihovog realnog znanja da bi ih duže zadržala na kursu. Drugi razlog može biti to što ne postoji odgovarajuća grupa u tom trenutku. Zato se dešava da ulazni test pokaže B1, a da te škola pošalje u A2 ili B2 grupu. Da slučajno ne odeš kod konkurencije.
Pre upisa ili ukoliko posumnjaš da ti dodeljena grupa ne odgovara – testiraj se besplatno u nekom proverenom jezičkom centru. Gete institut ili Britanski savet neće dozvoliti sebi da lažiraju rezultate testa. Sad kada znaš svoj nivo znanja – upiši školu koja ti odgovara.
Neiskrenost o iskustvu zaposlenih u školi jezika
Studentima je potrebno radno iskustvo, a školama treba jeftina radna snaga. Zbog toga mnogi jezički centri organizuju prakse za apsolvente i studente završnih godina.
U ovome nema ništa loše pod uslovom da su svi iskreni, a cene kurseva usklađene sa kvalifikacijama i iskustvom predavača. U tom slučaju su svi na dobitku.
Međutim, u praksi pojedine škole jezika žele da prodaju ovakve kurseve po ceni standardnih. Tako studenti moraju da se predstavljaju polaznicima kao diplomirani profesori ili kao predavači sa iskustvom, a polaznici ne dobijaju ono šta su platili.
Da se razumemo, diploma nije nužno garancija znanja i iskustva, a početnik može biti odličan predavač. Međutim, kada uplatiš pripremni kurs za sertifikacioni ispit od koga ti zavisi preseljenje, važno je ima li predavač iza sebe istoriju uspešnih polaznika ili se pripremnom bavi prvi put.
Raspitaj se na internetu, popričaj sa predavačem. Imaš pravo da znaš šta dobijaš za svoj novac.
Kako usavršiti poznavanje jezika bez plaćanja skupih kurseva? »
Engleski za 20 dana i ostale bajke
Ovde mislim na reklame u stilu „Progovori tečno engleski za 20 dana“. Kada dete progovori maternji jezik, niko od njega ne očekuje da za nekoliko nedelja bude sposobno da održi prezentaciju. Zašto onda to očekujemo od odrasle osobe koja počinje da uči strani jezik? Jednostavno nemoguće.
I još jedna stvar. Ko nije imao sreće da jezik uči spontano, u govornoj sredini, kao dete, moraće da sedne i da uči. To, pored konverzacije, podrazumeva i učenje gramatike i nepoznatih reči. Nastava zasnovana na bubanju tabela i lista reči je daleko od kvalitetne. Međutim, tvrdnja da ćeš u odraslom dobu dobro naučiti jezik bez imalo gramatike je jednostavno neistina. Nešto poput reklama magičnih tableta za mršavljenje.
Časovi treba da budu zabavni i komunikativno orijentisani, ali savladavanje jezika je dug proces koji podrazumeva i klasično učenje, bar na početnim nivoima. Ako neka škola jezika tvrdi drugačije – samo pokušava da ti izvuče novac.
Česte promene nastavnika
Škola jezika koja zapošljavaju studente, ne prijavljuje nastavnike ili ih loše plaća, često mora da zapošljava nove predavače. Za tebe kao polaznika ovo znači prekid kontinuiteta, privikavanje na novo lice i način rada, nekoliko časova upoznavanja i uhodavanja. U najgorem slučaju, može da znači i novi termin koji tebi ili nekom iz grupe neće odgovarati. Ili čak ukidanje grupe ako je nastavnik „odveo“ deo polaznika sa sobom u novu školu.
Ako učiš jezik sa nekim konkretnim ciljem (na primer, da upišeš master u inostranstvu) – verovatno imaš rokove. Razmisli da li su par stotina dinara uštede mesečno ili par stanica autobusom manje vredne rizika.
Škole jezika koje često menjaju nastavnike treba izbegavati i zbog kvaliteta same nastave. Naime, kvalitetan nastavnik neće dugotrajno pristati na loše uslove rada. Stoga su škole koje ih nude „osuđene“ ili na angažovanje studenata koji na tebi, najčešće po regularnoj ceni, uče posao ili na angažovanje manje uspešnih nastavnika koji nisu mogli da nađu ništa bolje.
Besplatni kursevi za usavršavanje engleskog jezika »
Kakva škola jezika zapravo treba da bude?
Iskreno rečeno, mnogo važnije od izbora škole je izbor nastavnika. Da bi učenje bilo najefikasnije moguće – nastavnik mora da ima jasno definisane ciljeve i osmišljen plan i program. Uz standardne udžbenike, većina predavača ima unapred pripremljene dodatne materijale i igrice. Dobar nastavnik, dakle, ima jasan plan, zna šta radi i ume da „raspriča“ učenike aktivnostima. Dobra škola je, dakle, ona koja zapošljava kvalitetne nastavnike.
Osim ličnosti nastavnika, bitan je i broj polaznika u grupi. S jedne strane, što manje polaznika, to kvalitetnija nastava. Kad vas je manje, prelazi se više gradiva, svaki polaznik više govori i nastavnik mu se dodatno posvećuje. S druge strane, kod premalih grupa postoji opasnost da će se odustajanjem nekog od polaznika grupa rasformirati. Ovo je naročito aktuelno na višim nivoima učenja jezika. Grupa od 6 do 10 polaznika je optimalna. Nema vas previše, a ako neko ode, i dalje vas ima dovoljno.
Mesečno plaćanje je mnogo bolje od uplate celog kursa. Ono ti daje mogućnost da u bilo kom tenutku odustaneš bez posledica. U suprotnom, ako se promeni termin, a tebi novo vreme ne odgovara, ili ti se ne dopada atmosfera i želiš da se ispišeš – uplaćeni novac najčešće propada.