Nemate ideju koje i kakve knjige za decu zavređuju pažnju? Možda ste, kao roditelj, u potrazi za sadržajem koji bi kod vašeg školarca podstakao zdravu naviku čitanja? Kako u moru popularizovane literature odabrati nešto zanimljivo, a ipak kvalitetno? Predstavljamo vam deset odličnih knjiga za decu i omladinu koje efektivno „drže pažnju“, a ipak, ne koketiraju sa najnovijim trendovima. I ne, ovoga puta nije reč o Hariju Poteru, Gospodaru prstenova, ili Hajduku u Beogradu, već o onima o kojima se nešto ređe govori.
Knjiga za Marka – Svetlana Velmar-Janković
“Knjiga za Marka” Svetlane Velmar Janković, definitivno je odličan izbor kada je u pitanju štivo za mlađi školski uzrast. Sedam zasebnih priča predstavljaju po jedan fiktivan momenat iz detinjstva istorijskih ličnosti: Stefana Nemanje, Rastka Nemanjića, Stefana Dečanskog, cara Dušana, kneza Lazara, despota Stefana i Marka Kraljevića. Premda su u svakoj od njih prisutni elementi legendarnog i fantastičnog, mladi čitaoci se mogu upoznati i sa određenim istorijskim činjenicama. Kako? Tako što će čitati o junacima koji su im bliski po godinama, reagovanju i razmišljanju.
Dušan princ Sunca – Slobodan Stanišić
Još jedan dobar način da mlađeg školarca zainteresujete za srpsku srednjovekovnu istoriju jeste da mu poklonite ili preporučite ovo izvrno delo Slobodana Stanišića. Suptilno i maštovito, Stanišić gradi romantizovani dečački lik budućeg srpskog cara, obuhvatajući period njegovog boravka u Vizantiji. Ovo je priča o časti, prijateljstvu, viteštvu, i drugim vrlinama, „upakovana“ u avanturističko “ruho”, i smeštena u jedan istorijski okvir.
Gospodar lopova – Kornelija Funke
Takođe prilagođen jeziku i interesovanjima mlađih čitalaca, “Gospodar lopova” će im definitivno pokazati da književnost može da bude zabavna. U bekstvu od zle tetke koja pokušava da ih razdvoji, braća siročad, Prosper i Bo, dospevaju u Veneciju, gde postaju deo družine koja živi u napuštenom bioskopu. Družini pomaže dečak Šipio, misteriozni „gospodar lopova“, koji se pojavljuje i nestaje. Pojavljuje se i detektiv Viktor koji je braći neprestano za petama. Potera, pitanje opstanka, razotkrivanje Šipijeve tajne i fantastično konačno razrešenje nateraće vaše mališane da ne ispuštaju ovaj roman iz ruku, i pored njegovog nešto većeg obima.
Beskrajna priča – Mihael Ende
Za one kojima je Tolkin još uvek krupan zalogaj, Endeova “Beskrajna priča” pruža primereno polazište za svet fantastike. Protagonist romana – Bastijan Balatazar Buks – upada u nesvakidašnju avanturu time što doslovno postaje junak i kreator sveta o kojem čita. Na tom putešestviju on prolazi i kroz samospoznaju, da bi se konačno, lišio svog prvobitnog kukavičluka. Stvar će biti još više zanimljivija, ukoliko uspete da pronađete Solarisovo izdanje. U njemu, delovi u kojima je Bastijan prisutan u „realnom“ svetu štampani su crvenom dok su zelenom štampani oni u kojima se radnja beskrajne priče odigrava.
Tajno društvo PGC – Anton Ingolič
Grupica dečaka petaka, predvođena visprenim pripovedačem Mihecom, osniva tajno društvo koje sebi postavlja nesvakidašnji zadatak da sakuplja rajsnegle! Ipak, nije stvar u rajsneglama kao takvim, nego u činjenici da se one sakupljaju tajno, što često podrazumeva skidanje školskih obaveštenja i plakata. Misteorizni „vandali“ moraju biti pronađeni, i na toj liniji se razvija osnovna radnja, praćena zrelim misaonim zapažanjima glavnom junaka, čija je priča zapravo izložena u kaznenom sastavu, nakon što je društvo raskrinkano. Perspektiva prvog lica, koja pruža iluziju neposrednog proživljavanja, drugarstvo, moralni kodeks, šaljivi opisi profesora, pobuđivanje na kreativnost – samo su neki od kvaliteta ovog nevelikog dečijeg romana.
Magareće godine – Branko Ćopić
Nema sumnje da su Ćopićeve “Magareće godine” ostale u najtoplijem sećanju nekim starijim generacijama. Budući da, međutim, obrađuje svevremu temu odrastanja kroz večito zanimljive đAčke zgode, ono je uvek aktuelno, i uvek prijemčivo. Gimnazija, internat, drugarstva, nestašluci, prva zaljubljivanja i zakleti neprijatelji u vidu internatske uprave . Šta može biti interesantnije čitaocu koji je na pragu famoznog „tinejdž“ doba, čak iako su junaci priče iz nekog minulog i „romantičnijeg vremena“.
Munja – Veroslav Rančić
Onima koji već vole romane o čuvenom Gligoriju Pecikozi Hajduku, izniklog iz pera Gradimira Stojkovića , zasigurno će se dopasti i “Munja”. Autor je književnik, novinar i scenarista Veroslav Rančić. U jednako neposrednom maniru, Rančić slika psihologiju junaka starijih razreda osnovne, a radnja obuhvata period bombardovanja 1999. Roman bez mnogo ulepšavanja predstavlja i onu ružniju stranu života, ali je pisan sa izvesnom toplinom, koja, neosporno, kupuje svakog čitaoca.
Zavera gromovnik – Antoni Horovic
Za školarce koje privlače akcioni filmovi, ili oni o zaverama i špijunima – evo dobre dobre literature. Iz ove kategorije izdvojili smo naslov koja će ih definitivno naterati da čitaju. Utoliko više što “Zavera gromovnik” Antonija Horovica ima i svoje nastavke. Junak je četrnaestogodišnji Aleks Rajder, tinejdž-verzija Džejmsa Bonda, kojeg angažuje britanska obaveštajna služba MI6. Mladi Rajder se suočava sa veoma opasnim situacijama, u kojima je primoran da iskaže hrabrost i osloni se na vlastitu inteligenciju.
Licitacija vetra – Vesna Aleksić
Još jedno književno delo koje radnju smešta u period NATO bombardovanja, tačnije u njegov prvi dan, onako kako je on doživljen iz ugla srednjoškolke. Poznatija po romanu “Ja se zovem Jelena Šuman”, književnom delu za mlađe uzraste, Vesna Aleksić se ovde pokazuje i kao vrstan pisac za tinejdžere. Ovo je topla priča o jednom momentu odrastanja. Duhovita i ozbiljna, „smeštena“ u džepno Deretino izdanje, nesumnjivo će zaokupiti pažnju gimnazijalaca.
Straža! Straža! – Teri Pračet
Na kraju, za one starije, obrazovanije, ali ne nužno i ozbiljnije, preporučujemo Stražu Terija Pračeta. Zapravo, preporučujemo bilo koju knjigu iz bogatog i nesvakidašnjeg opusa ovog ingenioznog pisca. Duhovito i nonšalatno, Pračet se poigrava sa različitim stereotipima i uključuje mnoge reference, gradeći jedinstven magični svet u originalnom, uvek preopoznatljivom maniru. Roman “Straža! Straža!“, koji takođe ima svoje nastavke, posebno će se dopasti onima koji vole „priče sa ekipom“. Ova ekipa je, međutim, vrlo nesvakidašnja, naročito njen tek pristigli član. Po mišljenju nekih, jedan od najbolje osmišljenih likova ikada – „patuljak“ Kerot. Vrcavi, inteligentni dijalozi i parodija na sve što se može parodirati su ono što karakteriše ovo štivo. Bilo da je reč o fiktivnim šablonima, ili o stvarnom svetu, učiniće da se izvesni omladinac bezmalo zaljubi u ovaj poseban svet, i da mu se uvek, radosno vraća.