Šta je mapa želja (engl.vision board)? Interesuje vas da napravite sopstvenu? Ovde možete pročitati nekoliko saveta kako to da uradite i kako da vam taj proces bude zabavan.
Daj mi definiciju..
Hajde najpre da utvrdimo šta je to mapa ili tabla želja i čemu ona služi, za one koji možda nisu upoznati sa njom. Mapa želja je jednostavna, vizuelna predstava naših želja i ciljeva. Služi da pomogne da istreniramo naš um da ostane dosledan postavljenim ciljevima. Da li to znači da ćemo ih postići samim pravljenjem table i svakodnevnim gledanjem u nju? Ne, ona nije magična! Ali, šta jeste?
Prvo, vi zaista morate da verujete duboko u sebi da možete da postignete zadate ciljeve. Drugo, morate biti spremni da radite za njih.
Za one koji povezuju ovakve tehnike rada na sebi i svom životu, kao što je pravljenje mape želja, sa Zakonom privlačenje i njega smatraju odbojnim ili neistinitim, evo rešenja. Nema potrebe da mapu želja povezujete sa Zakonom privlačenja. Možete na nju gledati kao na smer u kome želite da idete.
Zašto mi je uopšte mapa potrebna?
Ukoliko se još uvek pitate zašto biste trebali da napravite svoju mapu želja, ako već pored nje treba da ozbiljno radite na njihovom ostvarenju, neki od razloga bi bili:
- Ona je jedan od alata koji nam pomaže da na kreativan način postavimo svoje ciljeve. Da stvorimo jasniju sliku i podsetnik o tome kuda želimo da nam život ide.
- Znamo da ono na šta se fokusiramo ekspandira. Onda učinimo da se fokusiramo na prave i pozitivne stvari.
- Pomaže nam da vizualizujemo naše želje i tako se dodatno motivišemo i inspirišemo.
- Uostalom, ljudi vole slike. Zašto ne bismo onda omogućili sebi da gledamo one koje naš um usmeravaju na lepe misli?
Pomozi mi malo..
Za kraj, evo nekoliko saveta kako da napravite odličnu mapu želja, koja će vam dati rezultate.
Prve svega, treba da razmislite kakav život želite. Postavite sebi pitanja poput: Šta mi pruža osećaj sreće i ispunjenosti? Koga želim u životu? U kojim oblastima života želim promene? Koje promene konkretno? Savetovala bih da se koncentrišete na to kako želite da se osećate a ne na to šta priželjkujete da posedujete. Želja za materijalnim stvarima je sasvim u redu i možete orijentisati svoju tablu i na njih. Ali, smatram da ono što osećamo više oblikuje kvalitet našeg života od onoga koliko materijalno posedujemo. Zato..
Kada ste odlučili koje su to želje na koje ćete se fokusirati, pronađite slike koje vas asociraju na njih. To mogu biti slike iz magazina, sa interneta, slike citata koji vas inspirišu, stranice iz knjiga itd.
Zatim, te slike i isečke zalepite ili zakačite na tablu ( možete koristiti i hamer papir, karton ili šta god vam padne napamet a može poslužiti kao tabla). Nema pravila kako lepiti slike. One mogu biti organizovane u savršenom redu ili bez ikakvog reda, pa da tabla predstavlja pravi mali kreativni haos. Naravno, pored slika možete dodati na tablu bilo šta od dekoracije koja prija vašem oku. Cilj je da se igrate radeći ovo i ujedno da se lepo i nadahnuto osećate u vezi svojih želja.
A kad napravim mapu..?
Kada je napravite, stavite je na neko mesto gde često možete da je vidite. Ako ne želite da je drugi vide, to je u redu. Ne morate je zakačiti na zid. Pravite je za sebe i ako ne želite da je delite sa pogledima drugih ljudi, stavite je na neko mesto gde je samo vi možete naći, ali opet tako da je sa vremena na vreme vidite.
Takođe, ne dozvolite nikome da vam kaže kako ne možete ostvariti vaše želje i ciljeve. Kao što sam na početku navela, bitan deo jednačine jeste da verujete da možete ostvariti ono na šta se fokusirate. Da, istina je da treba raditi mnogo da biste nešto manifestovali, ali zašto uopšte raditi na nečemu ako u prvom koraku ne verujete da je moguće to i ostvariti ?
Najbolja stvar u vezi sa svim ovim jeste da ne možete pogrešiti u pravljenju mape želja! Sve je na vama i zato uživajte u procesu njene izrade i zatim u putovanju do ostvarivanja svojih želja. Srećno!