CV je ključna alatka u traženju posla. Slanje CV-a je samo prvi, ali veoma bitan korak, jer to je prilika da pružite uvid u vaš spektar znanja i iskustva. To je šansa da impresionirate poslodavca, istaknete sebe i svoje mogućnosti iznad drugih i otvorite vrata ka ostalim fazama sa konačnim ciljem uspešnog zapošljavanja. Dobar CV treba da prikaže vaše mogućnosti i sposobnosti da se ispune zahtevi posla za koji se aplicira, i vi u suštini treba da stavite do znanja svom budućem poslodavcu kakvu bi kardinalnu grešku napravio u slučaju da vas ne zaposli.
Predstavljamo vam pet saveta uz pomoć kojih možete ostvariti maksimalan učinak u sastavljanju kvalitetnog CV-a:
1. Prilagodite vaš CV
Trudite se da prilagodite svoj CV svakom poslu za koji aplicirate. Pročitajte opis posla i zahtevani set veština i pobrinite se da na prvom mestu navedete sve potrebne veštine i iskustva koje posedujete. Poslodavci su suočeni sa velikim brojem biografija za svaki posao za koji daju oglas. U proseku, HR menadžeri će provesti oko osam sekundi skenirajući CV da vide da li ste vi onaj pravi ili ne. Dakle, pobrinite se da su sve ključne informacije dostupne na prvi pogled. Tako što ćete im pružiti jasan uvid u vaše veštine ključne za dato radno mesto, uštedećete im vreme i trud i vrlo je verovatno da ćete svom CV-u obezbediti mesto na samom vrhu gomile biografija koje zadovoljavaju prvu fazu procesa zapošljavanja.
2. Neka CV bude koncizan
Vaš idealni CV ne bi trebao biti duži od dve stranice A4 formata. Poslodavci bi trebalo da budu upoznati sa vašim veštinama i prethodnim radnim iskustvima da bi mogli da procene vašu kompetentnost za posao koji se nudi, ali oni dobiju pregršt biografija koje bi trebalo da pročitaju i sortiraju. Verujte da neće biti impresionirani sa vašom detaljnom istorijom na pet stranica koja uključuje i vreme provedeno u školi računara kada ste imali 15 godina. Umesto da pišete dugačke pasuse o vremenu provedenom u određenoj ulozi, istaknite samo bitne informacije. Istaknite sve od ključnih veština potrebnih u opisu posla, ali zapamtite da je vaš CV je samo prvi korak. Sačuvajte detaljno objašnjenje vaše podobnosti za sam intervju koji sledi.
3. Ne ostavljajte praznine u CV-u
Ostavljajući praznine u istoriji vaše karijere samo činite da se potencijalni poslodavci zapitaju šta ste radili tokom tog perioda. Navedite praznine u svojoj karijeri ali sa odgovarajućim obrazloženjem – bilo da je u pitanju pauza u karijeri, putovanje ili neke druge aktivnosti. Ako ste bili uključeni u dodatne obuke tokom ovog perioda, pobrinite se da su i one navedene zajedno sa objašnjenjem na koji način su aktivnosti koje ste preduzeli pomogle vašem razvitku i usavršavanju. Obavezno naglasite doprinos koji su vaše aktivnosti imale na razvoj transferzalnih veština kao što su komunikacija, planiranje, organizacija, liderstvo, timski rad itd.
4. Budite iskreni
Obavezno napišite istinu o svojim veštinama i iskustvu. Ako to ne uradite, bićete uhvaćeni u laži u nekom momentu – bilo da je to u samom procesu razgovora, ili daleko gore, kada zapravo dobijete posao. Većina kompanija će proveriti činjenice koje su navedene kao kvalifikacije i prethodnu istoriju zapošljavanja, uključujući i hobije ili interesovanja. Nikad se ne zna, možda ćete biti suočeni sa HR menadžerom koji takođe ima velika interesovanje za ribolov koji ste vi na primer naveli. Bilo bi izuzetno neprijatno i verovatno bi ostavilo loš utisak ako bi menadžer zaključio da ne znate da razlikujete štuku od soma ili varalicu u odnosu na živi mamac.
5. Pronađite odgovarajući model (šemu) CV obrasca
Kako biste postigli što bolji efekat, neophodno je pronaći i ogovarajuću šemu CV obrasca. Možete je čak napraviti i sami, ali generalno ne postoji razlog za takav čin. Na internetu se nalazi gomila modela. Uporedite srpske sa onima iz inostranstva. Primetićete na nisu u potpunosti isti. Sami pronađite ono što mislite da će se dopasti vašem poslodavcu, ali svakako gledajte da to ne bude previše kičasto.
Ako niste do sada, zapratite našu Lifehacker.rs FB stranicu.