Potekla iz drevnih religija Istoka, meditacija je jedna od mnogobrojnih tehnika za treniranje uma koja nam je na raspolaganju. Svima nam je poznato koliko je važno da vodimo računa o ličnoj higijeni, da pazimo kakvu hranu konzumiramo i treniramo telo. Međutim, šta je sa mentalnom higijenom? Koliko zaista pazimo kakvo je stanje našeg uma, koje misli mislimo i kakve to efekte ima po nas? Hajde da pogledamo koje su to posledice meditacije.
Fizički benefiti
Meditacija je tema kojom se danas bave i naučnici, a ne samo spiritualni učitelji. Ima mnogo studija koje proučavaju kako meditacija utiče na naše zdravlje. Preporučujem vam da samostalno dodatno potražite istaživanja koja se ovime bave kako biste imali uvid u detaljnije relevantne informacije. Ono što sam ja naučila kombinacijom praktičnog rada i time što sam istraživala naučne činjenice, jeste da meditacija višestruko pomaže našem organizmu. Meditacija može da:
-dovede do smanjenja visokog krvog pritiska
-podstiče da proizvodimo seratonin, koji utiče na naše raspoloženje
-ojačava imuni sistem
-smanjuje stres, tenziju, glavobolje
-pomaže ljudima koji imaju problema sa spavanjem itd.
Mentalni benefiti
Meditacija je drevna tehnika koja pomaže da se povežemo na iskrenji i dublji način sa samim sobom. Stoga, ona nam oštri um i pomaže da umanjimo osećaje besa, nezadovoljsta i frustracije. Dovodi do toga da se osetimo emotivno stabilnije, srećnije, i da nam se problemi na koje nailazimo čine manji.
Takođe, meditacija je odlično sredstvo ako želite da razvijate kreativnost i intuiciju!
Spiritualni benefiti
Meditaciju najčešće vezujemo za duhovnost. U tom smislu, ona nam služi da nađemo mir u umu i da stvari osmotrimo iz druge perspektive. Meditacija je snažan alat kojim možemo da menjamo svoj pogled na svet i da dovedemo svoje um, telo i duh u stanje harmonije. Još neki od duhovnih benefita meditacije su:
– povezujemo se sa prirodom od koje je toliko nas odvojeno
-učimo kako da istinski opraštamo
– kako da budemo manje reaktivni
-živimo u sadašnjem trenutku
– razvijamo naše kapacitete za empatiju i ljubav itd.
Dakle, kako meditirati?
Ukoliko nikada niste pokušali da meditirate, a imate želju, evo nekoliko koraka koji bi vam kao početniku mogli značiti.
Najpre, smestite se udobno. Sedite na stolicu, krevet, pod, jastuk i sl. Kako god vam prija, samo da vam leđa budu ispravljena. Možete i ležeći da meditirate, ali vam kao početniku to ne bih preporučila, da slučajno ne padnete u san. Vremenom ćete svakako probati različite načine meditacije i naći šta vam najviše odgovara.
Zatvorite oči i dišite. Ne trudite se da kontrolišete disanje. Radite to prirodno i samo opažajte kako vazduh struji kroz vas i kako se telo pomera dok udišete i izdišete.
Vaš um će lutati, to ne možete sprečiti. Stvoreni smo takvi da nam svakakve misli prolaze kroz glavu. Samo ih primetite I ne zadržavajte se na njima. Ako vam neka misao odvuče paznju, samo lagano vratite fokus na disanje.
Za početak meditirajte nekoliko minuta dnevno, 2-5 je dovoljno, a onda vremenom produžavajte vreme provedeno u meditaciji.. Ako dođete do toga da svakodnevno meditirate 10-30 minuta, sigurna sam da ćete uočiti pomake kako u fizičkom tako i u mentalnom zdravlju.
Šta je najbolje u svemu ovome?
Za kraj, da zaključimo zašto je pamenta stvar uložiti vreme u meditaciju. Osim što nam pomaže da se povežemo sa onim delom sebe koji zovemo duša, ona ima dokazane benefite i po telo i um. Meditacija nam pomaže da imamo bolju koncentraciju i da možemo duže da održimo pažnju na nečemu.
Besplatna je. Svako može da je radi. I nema nikakve kontraefekte. Bezopasna je. Jedino možete, ako ste dovoljno otvoreni za to, da imate koristi od nje . Učiniće da se osećate opuštenije i srećnije, kao i da ta osećanja proizilaze iz vas a ne iz okolnosti koje vas okružuju.
Učinite meditaciju svojom dnevnom rutinom i osećajte se zdravije i ispunjenije!