Među nama ima onih odgovornijih i manje odgovornih učenika ili studenata, ali činjenica je da ponekad učenje zaista “ne ide”. Zašto je tako, ne možemo znati sa sigurnošću jer mogućnosti ima mnogo, i previše. Umorni smo, gladni, neispavani, neraspoloženi, napolju pada kiša, uspavali smo se i zakasnili na predavanje. U prevozu je gužva, u pekari nije bilo našeg omiljenog peciva i, uopšte, dan je katastrofalan. Kako učiti po takvom danu? Lifehacker će vam pomoći da se bolje organizujete u svim uslovima, i da pronađete motivaciju za bolje učenje.
Većina knjiga i skripti (da li smem da otkrijem da koristimo i skripte?!) je monotona i bezlična. Mnogi od nas, u nedostatku novca, kupuju polovne ili kopirane knjige. Njih je i te kako moguće personalizovati, i možda su najbolje sredstvo za to markeri u boji i samolepljivi stikeri. Osim što će vam gradivo učiniti interesantnijim, ova jednostavna pomagala pomoći će vam da razlikujete delove gradiva i na taj način ih bolje memorišete.
Za sve one koji teško uče i teško se koncentrišu, preslišavanje može biti rešenje problema. Uvek pre učenja iščitajte gradivo jednom i podvucite bitne delove (ne više od 25% teksta). Možete usput hvatati beleške i zapisivati neka svoja razmišljanja u pomoćnu svesku. Nakon što sve pročitate jednom, proverite koliko ste zapamtili postavljajući sebi jednostavna pitanja poput: Šta je tema ove lekcije? Koji su ključni pojmovi? Mogu li da izlistam neku podelu iz teksta? Praktikujte preslišavanje nakon svakog prelaženja i potrudite se da to bude sa što većim razumevanjem!
Praksa je pokazala da slušanje muzike može da pomogne zapamćivanje gradiva. Ipak, poželjno je da to bude isključivo klasična muzika ili kompozicije sporijeg ritma, i da se ne puštaju suviše glasno. Slušalice stavite ako baš morate ili ako ste u čitaonici.
Nekad znamo da sedimo nad knjigom satima, bez pauze, a potom se žalimo što nismo ništa naučili. Potrebno je shvatiti da su pauze neophodne, kako bi naš mozak odmorio i pripremio se za novu sekvencu učenja. Praktikujte kratke pauze “da protegnete noge”, ispušite cigaru ili kupite kafu. Jedan od zanimljivih lifehackova je nošenje vode u malim flašama (0.25l)- bićete prinuđeni da je češće punite vodom i na taj način pravite pauzu.
Jedna od manje poznatih opcija je snimanje svog glasa dok čitate tekst, tako da ga posle možete preslušavati u prevozu, dok čekate u redu u menzi ili pred spavanje i na taj način učiti bez nekog posebnog učenja.
Ukoliko vam se svideo članak, pročitajte i sledeće na sličnu temu:
Da li muzika pozitivno deluje na pamćenje/učenje?
Pomodoro tehnika: Pomoću paradajza do znanja
Ako niste do sada, zapratite našu Lifehacker.rs FB stranicu.
O slatkišima u službi produktivnosti možda niste ni razmišljali. A šta ako vam kažemo da… Pročitaj više
Poslednjih godina kompjuterske i internet tehnologije napravile su bum na tržištu rada. Od programerskih veština… Pročitaj više
Humanizam je filozofski i etički stav koji naglašava vrednost i delatnost ljudskih bića. Sa druge… Pročitaj više
Odgovor na ovo pitanje i nije baš jednostavno dati. Nije baš kao da je osobenost… Pročitaj više
Šta je to "Pet stadijuma tuge"? Model „Kuber-Ross“, poznatiji kao Pet stadijuma ili faza… Pročitaj više
Kod nas reciklaža još uvek nije u potpunosti zaživela. Institucije se donekle trude da bar… Pročitaj više
Ovaj sajt koristi kolačiće
Ostavi komentar