Briga nije strana nikome od nas. Nekako se svi naviknemo da je ona sastavni deo života. Takođe, jedno od snažnih uverenja mnogih od nas jeste da nam je do nečega zaista stalo samo ako brinemo oko toga.
Najpre da napravimo razliku između zdrave brige i one koja ima negativne manifestacije. Zdrava briga je ona koja nas motiviše na rešavanje problema, a pri tome nas ne parališe u svakodnevnom životu. Nezdrava je ona briga koja je preterana, kada razmišljamo o najgorim mogućim ishodima neke situacije. Nezdrava je takođe ona briga koja previše okupira um i naše vreme, a ne usmerava nas na rešavanje onoga što nas muči.
U ovom tekstu pričamo upravo o toj preteranoj brizi.
Čemu briga?
Briga nema snagu da spreči nešto! Time što ćemo potrošiti vreme i energiju brinući oko nečega neće uticati na to da li će se nešto loše desiti ili ne. Jedino što briga može da ima kao efekat je da nas uznemiri i da usmeri naš fokus na negativno, odvraćajući nas tako od konstruktivnih aktivnosti. Prosto rečeno, briga nas samo troši mentalno i energetski, što se neretko manifestuje i na fizičkom zdravlju kao jedan od uzroka povišenog pritiska, nesanice i sl.
Dakle, briga nam ne pomaže ni na kakav način, ali ima mnoge kontra efekte.
Živimo li u sadašnjem trenutku?
Briga nas odvlači od življenja u sadašnjem trenutku. Brinući ne provodimo vreme zaista živeći život, jer on jedino postoji u sadašnjem momentu, već nas briga odvlači ili u prošlost ili u budućnost.
Brinemo se oko stvari iz prošlosti koje više nisu deo našeg života, nečega što nikada nećemo moći da promenimo i što ne mora da nas u sadašnjosti određuje. Što se tiče budućnosti, opterećujuća briga oko nje je jednako pogubna. Budućnost je neizvesna i to je čar života. Koliko god da pokušamo da je kontrolišemo, poigraće se sa nama. Zbog čega onda brinuti oko nečega što će se možda desiti, a možda neće. Sa ili bez brige, šanse da se nešto desi ili ne, ostaju iste. Zašto onda sebi stvarati dodatnu tenziju i negativne misli?
Briga je gubljenje vremena.
Ne zaboravite da vreme koje provedemo brinući je vreme koje ne provedemo živeći punim plućima, zahvaljujući na onome lepom što imamo. A svi imamo nešto na čemu možemo biti zahvalni. Um voli da je uposlen, ali umesto da ga usmerimo na brigu koja neće imati nikakve pozitivne ishode, usmerimo ga na ono dobro u našem životu. Treba da pomognemo sebi da se dobro osećamo. Ne brinuti ne znači da nam je do nečega ili nekoga manje stalo. Međutim, znači da nam je stalo do nas samih i našeg unutrašnjeg mira i balansa.
Mnogo korisnije je da kada prepoznamo situaciju kada počinjemo da preterano brinemo, potražimo pomoć od nekoga, pokušamo da nađemo konstruktivno rešenje. Nekad je dovoljno i da nekome ispričamo šta je to što nas opterećuje, pa da se odmah osećamo mnogo mirnije i staloženije. Kada brige kažemo naglas deluju manje strašne.
Zašto je teško prestati brinuti?
Kao sto sam navela na početku teksta, nekada je reč o tome da imamo osećaj da nam je do nečega zaista stalo samo ako brinemo o tome nečemu. Briga nije izjednačena sa osećajem da nam je stalo do nečega/nekoga, još manje sa osećajem ljubavi.
Često mislimo da nas briga štiti i da ćemo izbeći neželjenu situaciju time što ćemo kroz brigu steći osećaj kontrole. Međutim, briga je pre problem nego rešenje.
Napravite izbor!
Šta god mi uradili loše stvari će se ponekad dešavati. Neplaniranih i iznenadnih situacija će uvek biti. Većinu stvari ne možemo strogo kontrolisati, ni u svom životu, a u životu drugih još manje. Ono što je naš izbor jeste kako ćemo reagovati. Garantujem da svi u sebi znamo da briga nije dobar izbor. Zato birajmo bolje za sebe i svoj mir.