Koliko često putujete i koja vam je najomiljenija destinacija? Da li više volite tople ili hladne predele? Ako volite zimu i smatrate da je zima romantično godišnje doba, ovo je idealna prilika da pročitate tekst o najhladnijoj zemlji na svetu. Da li želite da čujete zanimljivu priču o zemlji zvanoj Jakutija?
Imaćete priliku da saznate kako narod živi i kako je zanimljivo to mesto kao i neke od osnovnih obeležja tog zanimljivog i neobičnog područja. Pripremite se, šaljem vam razglednicu iz daleke Jakutije.
Osnovni podaci
Jakutija ili Saha, zvanično ime je Republika Saha najveća ruska autonomna republika koja zauzima prostor celog istočnog Sibira. Glavni grad republike je grad Jakutsk. Inače, Jakuti sebe nazivaju Sahi ili Sahalari. Jakutija se nalazi u severoistočnom delu azijske Rusije. Predstavlja najveći nedržavni entitet na svetu, sa površinom većom od 3 miliona km².
Ojmjakon
Na ruskom Dalekom istoku nalazi se Ojmjakon, selo u kome zimi temperature padaju do -60°C, a leti se dižu i iznad 30°C. Najhladnije je to stalno naseljeno mesto na svetu. Kada temperatura u Ojmjakonu malo poraste, njegovi stanovnici su beskrajno srećni, a naročito deca. Kada temperatura poraste odlažu debele zimske slojeve i deca mogu da idu u školu.
Zemlja tradicije
Krajem juna, kada breze ozelene, i nastupe bele noći, za Jakute nastupa Nova godina i dugoočekivano leto. Posle osam meseci surove zime i temperatura koja ponegde dostiže i minus 70 stepeni, Jakuti, se raduju suncu i prirodi.
Njihov glavni nacionalni praznik Iseh, kada se uz zvuke drombulja klanjaju svojim bogovima “zaštitnicima”, praznik se slavi od pamtiveka. Čak i u sovjetsko doba komunisti nisu uspeli da uguše taj praznik, a od početka devedestih, Iseh je zvanični praznik te najveće ruske oblasti, koja zauzima čak trećinu njene teritorije.
Međunarodni festival svirača
U Jakuti se slavi Međunarodni dan svirača na drombuljama, njihovom omiljenom instrumentu. To je jedan od najznačajnijih događaja u tom regionu. Dolaze mnogobrojni posetioci kao i hiljade sunarodnika da bi svirali na tom instrumentu, smatraju ga svojim nacionalnim. Učesnici tog festivala u vreme praznika su oborili Ginisov rekord. Jednu melodiju odsviralo je, pod budnim okom predsednice Ginisove knjige rekorda, Kler Burges, u prepunom zdanju lokalnog cirkusa, 1.434 svirača.
Pozdrav suncu
Više od hiljadu Jakuta u nacionalnim nošnjama sa obiljem nacionalnog nakita, zajedno sa mnogobrojnim stranacima, koji su počasni gosti, posmatraju na ogromnom prostoru njihove mistične obrede.
Paljenje vatre, nošenje grančica breze, ispijanje svetog mleka kobile – kumisa, uz mahanje odrezanim, svečano ukrašenim konjskim repom – dejbirom, uz zvuke doboša i drombulja. To je obred koji ima za cilj „čišćenje“ ljudi od zlih, podzemnih sila. Posle „čišćenja”, sledi upijanje sunčevih zraka. Uz apsolutnu tišinu, svi prisutni se okreću jutarnjem suncu, sa podignutim rukama, kako bi “uhvatili” njegovu energiju.
Da li ste se odlučili da putujete tamo daleko?
Jakuti su deca prirode koji slave život bez obzira što žive na na surovom mestu gde je temperatura 60 ispod nule zimi, a leti dostiže i do 40 iznad nule. Ne treba da zaboravimo našu tradiciju, baš kao što i oni ne zaboravljaju ko su bili njihovi preci. Jakuti se ponose običajima koji se prenose sa kolena na koleno. Duga tradicija, njihovi običaji i neverovatne temperaturne razlike su odlika ove zanimljive zemlje. Svakako je treba posetiti i otkriti sve njene dragocene tajne.