Današnji dan, 14. mart, se u svetu obeležava kao Međunarodni dan broja π (Pi). Poznat i kao Arhimedova konstanta i Ludolfov broj, π je često u upotrebi u matematici i fizici kao konstanta koja definiše srazmer obima i prečnika kruga i iznosi oko 3,14.
Šta π predstavlja?
π je iracionalan broj što znači da se ne može napisati kao odnos dva cela broja. To je dokazao Johan Hajnrih Lambert 1761. godine. Ludolfov broj se javlja kao presudan faktor u ogromnom broju jednačina koje opisuju prirodne pojave. Pomogao je drevnom Egiptu da sagradi piramide, pomogao je u otkriću Higsovog bozona ili “Božje čestice”, određuje brzinu kojom padaju kišne kapi, verovatnoću nestajanja živih vrsta… Možemo zaključiti kako baš broj Pi najbolje ujedinjuje sve oblasti matematike.
Broj Pi ima beskonačno mnogo decimala. Među njegovim ciframa, redom počevši od nekog mesta, može se naći bilo koji konačni niz: vaš datum rođenja,broj telefona…
Ova matematička konstanta se ne primenjuje samo u matematici i fizici, već je veoma važna i u arhitekturi i građevini, a koristili su je dosta i astronomi. Broj Pi poznat je već 4.000 godina.
Početak obeležavanja Međunarodnog dana broja π
Zvanično,prvu proslavu dana broja Pi je organizovao Leri Šo 1988. godine u Exploratorium-u, u San Francisku i obeležavao ga sa zaposlenima u muzeju, što su kasnije prihvatili mnogi ljubitelji matematike. 12. marta 2009. Predstavnički dom Sjedinjenih Američkih Država je konačno doneo rezoluciju kojom je 14. mart proglašen Međunarodnim danom broja Pi.
Ako niste do sada, zapratite našu Lifehacker.rs FB stranicu.