Zasto i kako meditirati
Potekla iz drevnih religija Istoka, meditacija je jedna od mnogobrojnih tehnika za treniranje uma koja nam je na raspolaganju. Svima nam je poznato koliko je važno da vodimo računa o ličnoj higijeni, da pazimo kakvu hranu konzumiramo i treniramo telo. Međutim, šta je sa mentalnom higijenom? Koliko zaista pazimo kakvo je stanje našeg uma, koje misli mislimo i kakve to efekte ima po nas? Hajde da pogledamo koje su to posledice meditacije.
Meditacija je tema kojom se danas bave i naučnici, a ne samo spiritualni učitelji. Ima mnogo studija koje proučavaju kako meditacija utiče na naše zdravlje. Preporučujem vam da samostalno dodatno potražite istaživanja koja se ovime bave kako biste imali uvid u detaljnije relevantne informacije. Ono što sam ja naučila kombinacijom praktičnog rada i time što sam istraživala naučne činjenice, jeste da meditacija višestruko pomaže našem organizmu. Meditacija može da:
-dovede do smanjenja visokog krvog pritiska
-podstiče da proizvodimo seratonin, koji utiče na naše raspoloženje
-ojačava imuni sistem
-smanjuje stres, tenziju, glavobolje
-pomaže ljudima koji imaju problema sa spavanjem itd.
Meditacija je drevna tehnika koja pomaže da se povežemo na iskrenji i dublji način sa samim sobom. Stoga, ona nam oštri um i pomaže da umanjimo osećaje besa, nezadovoljsta i frustracije. Dovodi do toga da se osetimo emotivno stabilnije, srećnije, i da nam se problemi na koje nailazimo čine manji.
Takođe, meditacija je odlično sredstvo ako želite da razvijate kreativnost i intuiciju!
Meditaciju najčešće vezujemo za duhovnost. U tom smislu, ona nam služi da nađemo mir u umu i da stvari osmotrimo iz druge perspektive. Meditacija je snažan alat kojim možemo da menjamo svoj pogled na svet i da dovedemo svoje um, telo i duh u stanje harmonije. Još neki od duhovnih benefita meditacije su:
– povezujemo se sa prirodom od koje je toliko nas odvojeno
-učimo kako da istinski opraštamo
– kako da budemo manje reaktivni
-živimo u sadašnjem trenutku
– razvijamo naše kapacitete za empatiju i ljubav itd.
Ukoliko nikada niste pokušali da meditirate, a imate želju, evo nekoliko koraka koji bi vam kao početniku mogli značiti.
Najpre, smestite se udobno. Sedite na stolicu, krevet, pod, jastuk i sl. Kako god vam prija, samo da vam leđa budu ispravljena. Možete i ležeći da meditirate, ali vam kao početniku to ne bih preporučila, da slučajno ne padnete u san. Vremenom ćete svakako probati različite načine meditacije i naći šta vam najviše odgovara.
Zatvorite oči i dišite. Ne trudite se da kontrolišete disanje. Radite to prirodno i samo opažajte kako vazduh struji kroz vas i kako se telo pomera dok udišete i izdišete.
Vaš um će lutati, to ne možete sprečiti. Stvoreni smo takvi da nam svakakve misli prolaze kroz glavu. Samo ih primetite I ne zadržavajte se na njima. Ako vam neka misao odvuče paznju, samo lagano vratite fokus na disanje.
Za početak meditirajte nekoliko minuta dnevno, 2-5 je dovoljno, a onda vremenom produžavajte vreme provedeno u meditaciji.. Ako dođete do toga da svakodnevno meditirate 10-30 minuta, sigurna sam da ćete uočiti pomake kako u fizičkom tako i u mentalnom zdravlju.
Za kraj, da zaključimo zašto je pamenta stvar uložiti vreme u meditaciju. Osim što nam pomaže da se povežemo sa onim delom sebe koji zovemo duša, ona ima dokazane benefite i po telo i um. Meditacija nam pomaže da imamo bolju koncentraciju i da možemo duže da održimo pažnju na nečemu.
Besplatna je. Svako može da je radi. I nema nikakve kontraefekte. Bezopasna je. Jedino možete, ako ste dovoljno otvoreni za to, da imate koristi od nje . Učiniće da se osećate opuštenije i srećnije, kao i da ta osećanja proizilaze iz vas a ne iz okolnosti koje vas okružuju.
Učinite meditaciju svojom dnevnom rutinom i osećajte se zdravije i ispunjenije!
O slatkišima u službi produktivnosti možda niste ni razmišljali. A šta ako vam kažemo da… Pročitaj više
Poslednjih godina kompjuterske i internet tehnologije napravile su bum na tržištu rada. Od programerskih veština… Pročitaj više
Humanizam je filozofski i etički stav koji naglašava vrednost i delatnost ljudskih bića. Sa druge… Pročitaj više
Odgovor na ovo pitanje i nije baš jednostavno dati. Nije baš kao da je osobenost… Pročitaj više
Šta je to "Pet stadijuma tuge"? Model „Kuber-Ross“, poznatiji kao Pet stadijuma ili faza… Pročitaj više
Kod nas reciklaža još uvek nije u potpunosti zaživela. Institucije se donekle trude da bar… Pročitaj više
Ovaj sajt koristi kolačiće
Ostavi komentar