Large group of students writing.
Danas ako ne završiš fakultet nisi niko i ništa, ali svakako da se za ogroman broj poslova traži fakultetska diploma. Obrazovanje je ključno za svakoga, pa makar i da nije visoko. Današnje doba donosi teškoće pri zamišljanju bilo čega besplatnog, pa i obrazovanja. Ipak, postoje zemlje u kojima je obrazovanje potpuno besplatno.
Istina je da će se ovo uskoro promeniti. Međutim, samo za neke jugozapadne nemačke univerzitete. Pravilo glasi da će svi oni koji nisu Nemci morati da plate školarinu od 1500 evra po semestru. Ostatak Nemačke bi trebalo da i posle jeseni 2017. godine nastavi da pruža besplatno obrazovanje studentima, kao što i čini od 2014. godine. Podržavaju i kurseve na engleskom jeziku.
Skandinavske zemlje su već uveliko poznate po svojim programima besplatnog obrazovanja. Finska je nudila besplatne programe za sve studente, bez obzira na to odakle su. Promenu uvode za jesenji semestar 2017. kada će međunarodni studenti moraju, kao u Nemačkoj, da plaćaju 1500 po semestru. Za studente iz Evropske unije, Švedska i Danska nude besplatno obrazovanje. Jedina zemlja u kojoj ste dobrodošli bez obzira na to odakle ste je Norveška. Postoji ipak jedna caka – morate da znate norveški.
Austrija odobrava besplatne studije za državljane Evropske unije. Bez obzira na to što nismo zemlja članica, godišnja školarina iznosi 730 evra, što je ipak dosta pristupačnije od mnogih fakulteta u Srbiji. Dobra stvar je što postoje kursevi držani na engleskom jeziku, ali su uglavnom za više stepene od osnovnih studija.
Od svih nabrojanih do sada, češki jezik bi nam verovatno bilo najlakše da naučimo “od nule”. Ako se ikada upustite u ovaj pohod, obradovaće vas vest da Češka pruža besplatno obrazovanje svakome ko govori češki.
Italija ne nudi potpuno besplatno obrazovanje, ali je obrazovanje na godišnjem nivou ipak prilično jeftino. Cene se kreću od 850 do 1000 evra. Nasuprot tome, Italijini se ne mogu pohvaliti jeftinoćom. To se lako može rešiti brojnim stipendijama koje se svake godine dodeljuju studentima.
Tajvan je na petom mestu liste gradova koji su finansijski pristupačni studentima. Pruža kurseve na engleskom jeziku, ali za godišnju školarinu treba izdvojiti ko 1500 evra.
O slatkišima u službi produktivnosti možda niste ni razmišljali. A šta ako vam kažemo da… Pročitaj više
Poslednjih godina kompjuterske i internet tehnologije napravile su bum na tržištu rada. Od programerskih veština… Pročitaj više
Humanizam je filozofski i etički stav koji naglašava vrednost i delatnost ljudskih bića. Sa druge… Pročitaj više
Odgovor na ovo pitanje i nije baš jednostavno dati. Nije baš kao da je osobenost… Pročitaj više
Šta je to "Pet stadijuma tuge"? Model „Kuber-Ross“, poznatiji kao Pet stadijuma ili faza… Pročitaj više
Kod nas reciklaža još uvek nije u potpunosti zaživela. Institucije se donekle trude da bar… Pročitaj više
Ovaj sajt koristi kolačiće
Ostavi komentar