17. marta svake godine proslavlja se značajni irski praznik – Dan svetog Patrika (Saint Patrick’s day). Ovaj praznik se kod nas ne slavi, ali su nam, bez obzira na to, poznata pojedina obeležja Dana svetog Patrika, kao što su detelina sa tri lista, zelena boja itd. Iako se radujemo danu kada će pab “Black Turtle” služiti zeleno pivo, ni sami nismo sigurni u to koliko zapravo znamo o ovom prazniku. Ko je bio sveti Patrik? Zašto je on toliko značajan za irsku kulturu? Šta znači detelina sa tri lista, šta simbolizuje? I kako se ovaj praznik proslavlja u Irskoj?
Ko je bio sveti Patrik?
Sveti Patrik bio je misionar i i biskup, a danas se smatra svecem zaštitnikom Irske. Pošto je živeo u V veku, dosta informacija o njegovom životu je nepoznato, dok su druge sporne, ili vrlo očigledno preuveličane i izmišljene. Poznato je da sveti Patrik nije ni rođen u Irskoj, već u Britaniji. Kao mladić je otet i odveden u Irsku, gde je proveo šest godina u zarobljeništvu. Tokom godina se okrenuo veri i, nakon što je uspeo da pobegne i vrati se u Britaniju, posvetio se učenju i postao sveštenik. Kasnije je poslat nazad u Irsku sa zadatkom da proširi hrišćansku veru. Umesto da pokušava da iskoreni običaje i verovanja irskog paganskog stanovništva, sveti Patrik je koristio elemente i motive njihove kulture kako bi im objasnio religiju koju im je propovedao.
Nastalo je mnogo mitova i legenda o njemu i njegovom učinku i uticaju koji je izvršio na irsku kulturu. Mada su mnogi od njih banalni i preuveličani, sveti Patrik je ostao najznačajniji irski svetac, a dan njegove smrti jeste dan proslave ovog praznika.
Tradicija i istorija
Dan svetog Patrika slavi se u Irskoj i u zemljama u kojima živi dosta ljudi koji su poreklom iz Irske. Prvi put se proslavljao 1762. u Sjedinjenim Američkim državama, kada su irski vojnici koji su služili u engleskoj vojsci marširali Nju Jorkom, sa željom da se povežu sa svojim irskim korenima. Danas, ovaj praznik slavi se u velikom broju zemalja i smatra se najpopularnijim nacionalnim praznikom.
Proslava uključuje parade, festivale, plesove, vatromet, koncerte itd. Svi su obučeni u odeću zelene boje koja je, usled raznih političkih zbivanja, postala jedan od simbola ovog praznika. Razlog povezivanja zelene boje sa svetim Patrikom jeste priča da je ovaj svetac koristio detelinu sa tri lista kako bi paganskom stanovništvu Irske objasnio Sveto trojstvo. Ipak, zelena boja nije uvek bila boja Dana svetog Patrika; do XVIII veka to je bila svetloplava.
Osim parada i javnih proslava, ovaj praznik uključuje i gozbe, odlazak u crkvu, kao i piće. Smatra se da tradicionalna gozba povodom Dana svetog Patrika podrazumeva govedinu i kupus, dok se pod pićem misli na pivo ili na irski viski. Postoji i običaj koji se najviše praktikuje u Irskoj a koji se naziva “davljenje deteline”. Detelina bi se stavila na dno čaše, koja bi se potom ispunila alkoholnim pićem. Nakon zdravice, detelina se ili proguta zajedno sa pićem ili baci preko ramena za sreću.
Na ovaj dan praktikuju se i okupljanja koja se u Irskoj i Škotskoj zovu cèilidh. U prošlosti ovaj termin se odnosio na bilo kakvo okupljanje, pogotovo na kućne posete, dok se danas pre svega odnosi na proslavu koja podrazumeva piće, plesove i irsku narodnu muziku.
Ranije se ovaj dan tretirao kao verski praznik i, između ostalog, pabovima nije bilo dozvoljeno da rade. Tek 1995. irska vlada je, shvativši da je slavljenje ovog sveca prava turistička atrakcija, ukinula ovaj i slične zakone. Dan svetog Patrika, koji je vremenom postao izuzetno popularan, jeste odličan način promovisanja irske kulture i tradicije.
Ako niste do sada, zapratite našu Lifehacker.rs FB stranicu.