negativne emocije i njihova uloga
Važan aspekt upoznavanja sebe jeste biti u dodiru sa svojim emocijama. Tu podrazumevam sve emocije, kako pozitivne tako i one koje etiketiramo kao negativne. Ja ih sve obično nazivam neophodnim emocijama, ali za potrebe ovog teksta zvaćemo ih negativnim.
Negativne emocije je potrebno prihvatiti. Ne treba da potiskujemo osećanja poput tuge, ljubomore, ljutnje, zavisti, mržnje, razočarenja…One su prirodne i deo su našeg emotivnog iskustva. Naravno, kroz život možemo naučiti kako se nositi sa njima i kako da ne dozvolimo “da nas pojedu” odnosno koče u funkcionisanju. Međutim, to ne podrazumeva da treba da ih ignorišemo i pravimo se da ih ne osećamo. Šta više, bavljenje ovim emocijama može i te kako da ima pozitivne efekte na našu psihu i emotivno stanje.
Nikome proživljavanje negativnih emocija ne prija. Niko ne uživa u njima. Bolno i iscrpljujuće je osećati se tako. Međutim, negativne emocije se često pojavljuju da bi nas testirale i dale prostora našem biću da raste. Bavljenje ovim emocijama je korisno za naš unutrašnji rast, jer svaka od njih nosi važnu poruku. Bez ovih emocija i njihovog priznavanja živeli bismo samo na pola, a tu polovinu našeg iskustva koju nose negativne emocije bismo zapostavili. To bi bilo kao da umrtvimo jednu našu polovinu.
Vrednije je pozabaviti se bolnim tačkama, naučiti iz njih lekcije i živeti punim plućima, nego živeti u negiranju ili ignorisanju tih emocija. Na ovaj način se osnažujemo i učimo kako da se borimo kroz probleme i teške trenutke. Uostalom, nekada kada skupimo snage da se suočimo sa ovim emocijama cela situacija se preokrene, te mi počnemo da se osećamo drugačije i pristupimo problemu iz druge perspektive.
Kada se pozabavimo osećanjem kakvo je npr. ljutnja ili zavist, naučimo puno u sebi. Upravo tu nam se stvara taj prostor za lični rast, prostor za izlazak iz zone komfora. Ne treba da se bojimo tih delova sebe, svi ih imamo. Zato smo ljudi, stvoreni smo da skupljamo iskustvo i znanje iz svih emocija. Ipak, možemo naučiti kako da se sa svakom od njih nosimo na zdraviji način, na onaj koji nas neće kočiti u kretanju ka našem ciljevima i koji neće biti poguban po naš unutrašnji mir i odnose sa drugima.
Ono što je moja preporuka, iz ličnog iskustva, jeste da emocije ne delimo bukvalno na pozitivne i negativne, već da ih posmatramo kao alate koji nam mogu pomoći da živimo život kao želimo, u skladu sa nama. Sve ih možemo okrenuti da idu nama u korist.
Svaka emocija nam govori nešto o nama samima. Kada ih prihvatimo, pozabavimo se razlogom zbog kojeg ih osećamo, otvoreni smo da čujemo šta nam one poručuju, onda nam one stoje na usluzi kao smernice za to šta naše biće želi da postane i iskusi u ovom životu.
Ne bojte se da iskusite sve emocije, i pozitivne i negativne. Naučite kako vam svaka od njih može koristiti na vašem putu! Kao i uvek, znam da nije lako ali je daleko isplativije nego praviti se da neka emocija ne postoji i potiskivati je. Pružimo sebi priliku da radeći na našim emocijama učimo o sebi i drugima.
Eksperti navode da je proživljavanje i prihvatanje svih emocija važno za mentalno zdravlje. Omogućavaju nam da vidimo potpunu sliku o nekoj situaciji, pa i o nama samima. Nekada služe i da nas zaštite, a nekada da nas motivišu na promenu.
Prihvatite sebe u celini! Sve emocije imaju svrhu.
Ako se vaše emocije ispoljavaju tako da vam otežavaju svakodnevno funkcionisanje i ne uspevate sami da se, na zdrav način izborite sa njima, potražite pomoć. To nije sramota i svima nam je pomoć u nekom trenutku potrebna, pošto se svi ponekad osetimo nemoćni pred emocijama poput tuge, ljutnje, nezadovoljstva i sl.
O slatkišima u službi produktivnosti možda niste ni razmišljali. A šta ako vam kažemo da… Pročitaj više
Poslednjih godina kompjuterske i internet tehnologije napravile su bum na tržištu rada. Od programerskih veština… Pročitaj više
Humanizam je filozofski i etički stav koji naglašava vrednost i delatnost ljudskih bića. Sa druge… Pročitaj više
Odgovor na ovo pitanje i nije baš jednostavno dati. Nije baš kao da je osobenost… Pročitaj više
Šta je to "Pet stadijuma tuge"? Model „Kuber-Ross“, poznatiji kao Pet stadijuma ili faza… Pročitaj više
Kod nas reciklaža još uvek nije u potpunosti zaživela. Institucije se donekle trude da bar… Pročitaj više
Ovaj sajt koristi kolačiće
Ostavi komentar