Zip2, Paypal, Tesla Motors, SpaceX, Hyperloop, Solarcity, OpenAI. Šta sve ove kompanije imaju zajedničko? Iza svih njih stoji potencijalni kandidat za stvarnog Ajron Mena – Ilon Mask.
Ilon Mask vodi prilično fascinantan život. Za svoje 44 godine završio je dva fakulteta, vodio noćni klub, osnovao bezbroj kompanija, ženio se 3 puta, dobio 6 sinova i trenutno je “težak” 12.3 milijardi dolara. Zbog ovako uzbudljivog života i entuzijazma za tehnologijom i budućnošću su ga mnogi prozvali Ajron Menom. Ali kako neko uopšte dolazi do ovakvog uspeha u toliko različitih oblasti? Ovo je Ilonova priča.
Rođen je 28. juna 1971. godine u Južnoj Africi i tu je završio osnovnu i srednju školu. Zatim je fakultet upisao u Ontariju, Kanadi, ali se posle 2 godine studiranja prebacio na Univerzitet u Pensilvaniji gde je do svoje 24. godine dobio diplome iz fizike i ekonomije. Započeo je i rad na doktorat iz primenjene fizike na Stanfordu ali je posle samo 2 dana napustio to da bi jurio svoje snove o internetu, obnovljivoj energiji i svemiru.
Godine 1995. je Ilon sa svojim bratom, Kimbalom, pokrenuo Zip2, internet kompaniju od 28,000$ kojih su dobili od svog oca. Uglavnom su se bavili izdavaštvom i pridobili su neke unosne ugovore sa The New York Times-om i Chicago Tribune-om. Nakon 4 godine su kompaniju prodali za 307 miliona dolara, od čega je Ilonu pripalo 22 miliona. Odavde stvari počinju da se kreću vrtoglavom brzinom.
Iste godine Ilon osniva X.com od novca koji je zaradio od prodaje Zip2. X.com se bavio onlajn finansijama i plaćanjem preko interneta (zvuči poznato?). Godinu dana kasnije on spaja X.com sa kompanijom koja se zvala Confinity, koja je imala servis koji se zvao Paypal. Od Ilonovog dolaska u kompaniju, Paypal se širio astronomskom brzinom. Servis je dostigao 100,000 korisnika za samo mesec dana. Oni su ovaj rast postigli tako što bi svakom ko bi otvorio nalog dali 20$, a korisnik bi dobio još 20$ ako bi doveo novog korisnika. Kasnije su ovu cifru spustili na 10$. Pa na 5$. I na kraju, kada su postigli neki održiv rast, potpuno su ukinuli tu promociju. Suma novca koju su Mask i ekipa “poklonili” na ovaj način je bila između 60 i 70 miliona dolara. Paypal je prodat eBay-ju 2002. godine za 1.5 milijardi dolara, od čega je 165 miliona dobio Mask.
Ilon je 2001. godine predstavio svoju viziju “Mars Oaze” koja bi trebalo da vrati u život i ponovo popularizuje putovanje u svemir. On je za potrebe te vizije 2002. godine osnovao SpaceX, kompaniju koja će se baviti istraživanjem svemira. Međutim, kako uopšte početi neki ovakav projekat? Ilon je za budžet imao svoj sopstveni novac, i nije mogao da priušti da kupi standardne rakete i prateću opremu (Boeing Delta sistem se kretao oko 65 miliona dolara, a Masku su bila potrebna dva). Da bi smanjio troškove, Mask je odlučio da otputuje u Rusiju gde je pronašao 2 ICBM (nuklearne rakete) na prodaju, za oko 10 miliona po komadu. Ali, nakon malo istraživanja, Ilon je shvatio da delovi za izradu kompletne rakete iznose samo 3% te sume, te se odlučio da pravi svoje rakete, i tako napravio neke od najnaprednijih motora u istoriji. SpaceX je danas, pored NASA-e, vodeća svemirska agencija i trenutno rade kao izvođač radova za NASA-u.
Tesla Motors je kompanija koja je nastala 2003. godine, dok se u njen razvoj Mask uključio godinu dana kasnije, s tim što je postao izvršni direktor kompanije 2008. godine. Tesla Motors je trenutno vodeća kompanija za električne automobile ali i dalje posluje u minusu. To nije zbog loših odluka kompanije, već Mask namerno spušta cenu ovih automobila da bi podstakao druge kompanije iz autoindustrije da se uključe. Tesla Motors takođe drži sve svoje patente otvorenim da bi ih druge kompanije slobodno koristile za razvoj svojih prototipova. Mask je 2012. godine kao direktor ove kompanije zaradio 78.2 miliona dolara i te godine bio najplaćeniji direktor. Međutim, 2014. godine je njegova plata iznosila simboličnih 1$.
Ilon Mask stoji i iza mnoštva drugih projekta kao što su SolarCity koji je sada drugi najveći dobavljač solarne energije u SAD-u, Hyperloop koji bi izvršio revoluciju nad trenutnim sistemom transporta, nadmašujući brzinu komercijalnih aviona današnjice. Mask je nedavno u kolaboraciji sa Y Combinator-om najavio OpenAI, neprofitni projekat u koji je uloženo milijardu dolara, i koji će se baviti razvojem veštačke inteligencije.
Dakle, inženjer, genije, filantrop, milijarder… Puno je prideva koji opisuju Ilona Maska. Ali za jedan se svi možemo složiti – superheroj.