Danas tehnologije brzo napreduju, i uređaj koji ste kupili pre godinu dana već ne može da se poredi sa novijim konkurentima. Sigurno se sećate kako je vaš stari računar nekada radio brzo i pouzdano. Postoji način da se povrati njegova performansa.
Registar sistema
Svaki novi uređaj “iz kutije” radi veoma brzo i efikasno, ali vremenom počinje da gubi te kvalitete. To je vezano pre svega za operativni sistem koji je instaliran na računaru. Vremenom dolazi do suvišnog opterećenja nepotrebnim procesima i datotekama, i ponekad mora da se čisti. Postoje dva odlična programa namenjena za detaljno čišćenje sistema, a to su: CCleaner za Windows i CleanMyMac za Mac računare. Napravljeni su tako da princip rada može da razume bilo ko. Svaki korak prati “čarobnjak” koji će vam objasniti sve što vam nije jasno. Od vas se traži samo malo strpljenja, dok se završi proces čišćenja.
Startup opcije
Startup programi su oni programi koji se automatski pokreću zajedno sa vašim računarom. Vremenom, pogotovo ako ne pratite, takvih aplikacija postaje sve više i više. Oni znatno usporavaju brzinu i performans vašeg kompjutera prilikom njegovog uključivanja. Najbolje bi bilo da ostavite one programe koji su vam stvarno neophodni. Ako koristite Windows, otvorite CCleaner, idite na Service i izaberite Startup, a ako ste korisnik OS X-a idite na Preferences-Users & Groups-(ime korisnika za koga se menjaju parametri)-Login Objects.
Čišćenje hard diska
Procesor je se srce kompjutera, operativna memorija mozak, a hard disk pluća. Veoma je važno da kompjuter ima čime da diše da bi radio kako treba. Potrebno je da imate minimum 10-15% slobodne memorije za stabilan rad. Postoji prećutno pravilo da se na Windows računaru hard disk sastoji iz dva dela- sistemskog (C:) i korisničkog (D:). Poželjno je da sistemski deo sadrži samo programe i njihove komponente a korisnički sve ostalo: dokumente, filmove, muziku, igrice itd. Ako vam je sistemski deo pun svim i svačim, to je jedan od razloga sporog rada kompjutera. Organizujte sve svoje podatke da budu na svom mestu i očistite nepotrebne datoteke i programe. Za Mac korisnike je princip isti, samo što ne postoji podele na sistemski(C:) i korisnički deo.
Ažuriranje drajvera (Windows korisnici)
Drajveri su bitan deo sistema, jer bez njih bilo koji uređaji(USB, internet, tastatura, miš, videokarta itd) ne bi radili. Često se dešava da nakon instalacije sistema korisnik zaboravi da ažurira drajvere, čime bi poboljšao rad računara. Advanced Driver Updater je perfektno rešenje ovog problema. Od vas se traži samo malo strpljenja, jer je proces automatizovan.
Ponovna instalacija sistema
Ako vam se čini da ništa od navedenog ne pomaže, onda najbolji način je da ponovo instalirate celokupan sistem. Pre svega, treba te da skinete sa interneta instalacioni fajl i da ga narežete na DVD disk, ili na USB fleš. Posle toga, možete da počnete. Velika je verovatnoća da vam prilikom ponovne instalacije neće biti sačuvani podaci, tako da pre svega napravite kopiju svih važnih dokumenata. Ali ako instalirate starije verzije Windows sistema(Vista, 7), vaši podaci će biti sačuvani na disku (C:) u folderu “Windows.old”.