Slobodno vreme

Kako napisati dobro motivaciono pismo?

Motivaciono pismo je vrlo često dokument koji moramo slati uz CV kada se prijavljujemo za posao. Bilo da je u pitanju ova situacija, ili neka njoj slična u kojoj vam motivaciono pismo treba, valja slediti neke smernice kada ga sastavljate.

FORMALNE ODLIKE

Kao i svaki drugi dokument, i motivaciono pismo ima svoju formu, koja omogućava navođenje neophodnih faktografskih i njima sličnih podataka. Ukoliko ste slali motivaciono pismo tako što ga samo tako naslovite, i na kraju se potpišete, znajte da ste izostavili mnoge bitne delove.

U gornjem desnom uglu treba da navedete svoje podatke: ime, prezime, vašu adresu, uz broj telefona i imejl adresu na koju vas poslodavac može kontaktirati. Ispod toga, u donjem levom uglu, navodite informacije o osobi/instituciji kojoj se obraćate. To podrazumeva naziv, a ispod toga i adresu.

Tek nakon toga naslovljavate tekst „Motivaciono pismo” i krećete sa radom. Nije zgoreg obraćanje nastaviti formalno, tako što ćete početi sa „Poštovani/Poštovana”.

ŠTA NE TREBA RADITI KADA SE PIŠE MOTIVACIONO PISMO?

Sadržaj motivacionih pisama ume da bude vrlo zanimljiv, ako ga neko piše prvi put i neupućen je. Kako on mora da prati informacije iz CV-ja, ali da ih ne ponavlja, ljudi se često pitaju šta tu novo da napišu.

Zbog toga, često postoje dva scenarija. Prvi je onaj gde je motivaciono pismo prekratko i gde fale mnoge informacije. Često se, samo malo opširnije, prepišu podaci iz CV-ja.

Druga situacija je motivaciono pismo koje je preraslo u roman ili čak i bajku. Iako je vrlo lepo što vi navodite da ste ovaj posao hteli od kad znate za sebe, da ste svoj fakultet upisali iz ljubavi i slično, to vašeg poslodavca ne zanima. Još jedna opasnost je i to što vaše motivaciono pismo može da se protegne na više strana.

KAKO NAPISATI VALJANO MOTIVACIONO PISMO?

Prvo i osnovno: niko ne može da ga napiše sem vas. Vi aplicirate za neku poziciju, i vi najbolje znate šta znate i umete, zar ne?

Za početak, da se ne biste previše rasplinuli, treba da svoj „prostor” na papiru na kom kucate motivaciono pismo organizujete u 3–4 pasusa. Sve što imate da kažete ne treba da prelazi jednu stranu, ukoliko pišete bez proreda, odnosno jednu i po do dve strane, ukoliko stavljate i prored.

TEKST MOTIVACIONOG PISMA

prvom pasusu ukazujete šta ste završili odnosno šta ste po zanimanju i za koju poziciju aplicirate. To je sve što stavljate na sam početak.

U drugom pasusu se obraćate poslodavcu/instituciji. Ukazujete zbog čega aplicirate za datu poziciju. Treba da objasnite zašto je to radno mesto ili pozicija koju želite, ukazujete na koji način ono može biti važno za vaše dalje usavršavanje, ali i pokazivanje vaših sposobnosti, koje ste do sada stekli.

U trećem pasusu objašnjavate nešto šire svoja znanja i mogućnosti. U CV-ju koji ne dozvoljava ikakvo rasplinjavanje, ovih informacija nema. Otuda, sada imate mogućnost da pojasnite i navedete šta je ono što znate da radite. Šta vam je obrazovanje donelo, koja su vaša iskustva. Navedite prethodne poslove, prakse. Bitno je ukazati da li možete da radite s ljudima, kakve su vaše socijalne sposobnosti. Znanje jezika i način na koji ste to znanje stekli takođe je vrlo bitno.

Na kraju, kao i na početku, nema previše opširnosti. Možete izneti konačan, sveobuhvatan zaključak zbog čega mislite da će vam radno mesto doneti dobrobit. Možete se zahvaliti poslodavcu unapred što vašu prijavu uzima u obzir, i tu se pismo završava.

DODATNI SAVETI

Motivaciono pismo, kao što vidimo, iako neveliko, sadrži sve bitne informacije o vama kao pretendentu na određeno mesto. Pored toga što je važan sam sadržaj, bitno je i da vodite računa kako pišete samo pismo.

Vodite računa o jeziku i pravopisu. Nemojte se igrati fontom ili veličinom slova. Motivaciono pismo je mesto gde možete šire objasniti svoja znanja i sposobnosti, ali pazite da ono ne preraste u hvalospeve. Takođe, kada se obraćate poslodavcu, treba da ga ubedite da ste baš vi ti koje treba odabrati. Nemojte pokušavati da tu informaciju „zabašurite“ kroz hvaljenje same kompanije kojoj pišete.

Nadamo da da će vam ovi saveti koristiti.

Kako motivaciono pismo neretko prosleđujete mejlom, možete pročitati i tekst o tome kako pravilno napisati mejl.

Ostavi komentar
Objavljeno od strane

Najnoviji tekstovi

Slatkiši u službi produktivnosti i poboljšanja radne atmosfere

O slatkišima u službi produktivnosti možda niste ni razmišljali. A šta ako vam kažemo da… Pročitaj više

2 years pre

Zanimanje budućnosti i starost stanoništva

Poslednjih godina kompjuterske i internet tehnologije napravile su bum na tržištu rada. Od programerskih veština… Pročitaj više

3 years pre

Transhumanizam ili humanizam savremenosti

Humanizam je filozofski i etički stav koji naglašava vrednost i delatnost ljudskih bića. Sa druge… Pročitaj više

3 years pre

Koliko različitih načina za spremanje čaja znaš?

Odgovor na ovo pitanje i nije baš jednostavno dati. Nije baš kao da je osobenost… Pročitaj više

3 years pre

Pet stadijuma tuge u romanu “Dani napuštenosti”

  Šta je to "Pet stadijuma tuge"? Model „Kuber-Ross“, poznatiji kao Pet stadijuma ili faza… Pročitaj više

3 years pre

Šta je najlakše reciklirati u svom domu?

Kod nas reciklaža još uvek nije u potpunosti zaživela. Institucije se donekle trude da bar… Pročitaj više

3 years pre

Ovaj sajt koristi kolačiće