prevara zvana sigurna dojava
Uprkos upozorenjima nadležnih državnih organa, novinara i samih kladionica, fenomen sigurna dojava uspeva ne samo da opstane već da se širi internetom i odnosi sve više žrtava. Za one i dalje neobaveštene ili pak slabije upućene radi se prevari iz koristoljublja (član 208. KZ) takođe poznatoj pod nazivom sistem četiri kruga.
U suštini cela šema je vrlo jednostavna. Prevarant se prvo postara da dođe do postojećeg naloga na društvenim mrežama sa dosta pratilaca što umnogome ubrzava proces. U slučaju pravljenja novog naloga samo je pitanje vremena samoinicijativnog okupljanja interesenata na osnovu naziva– sigurna dojava, prolaz 100%, laka lova kladža…
Sledeći među-korak je privlačenje pažnje besplatnom samo-reklamom i to na dva načina. Jedan je objavljivanje fotografija na kojima je gomila novca sa dobitničkim tiketom u gro planu. U opisu iste stoji pomenuto na desetine ljudi tako da ona njima izlazi na profilu, a njihovim prijateljima na početnoj strani. To služi kao dokaz ispravnosti informacija, a zapravo se radi o fotošopiranim prikazu “uspeha” naivčine koja je preživela sistem. Drugi način su objave u kojima se poziva na dodatno deljenje ponude i obraćanje putem privatne poruke. U komentarima se uvek pominje fiktivni izvor blizak dogovorenim stranama koji obaveštava o nameštaljkama i traži proviziju (od dela dobitka koji se šalje “posredniku”).
Pomenuti termin nije nikakva mistična organizacija nego sistem piramidalne prevare u kojoj jedino profitira prevarant. Igranka kreće kada se sakupi trideset učesnika kojima se daju “dojave” (svaka desetina dobija po jedan znak). U drugom krugu ostaje njih deset (30:3) koji misle da su dobili pravu dojavu u prethodnom, šaljući deo dobitka zarad nove dojave za sledeće kolo. U trećem krugu po istoj matrici (10:3) ostaje njih trojica, najviše četvorica. Poslednji krug (3,33:1) kao “pobednik” završava jedan, najviše dvojica učesnika.
Od početka je jasno da nema nikakvog dobronamernog neznanca koji umesto da se sam obogati poverljive informacije deli sa drugim ljudima za parče kolača. Zato je najpouzdanije ne izazivati sudbinu naivnim, da ne upotrebimo neku težu reč, pokušajima da se izigra igra na sreću!
O slatkišima u službi produktivnosti možda niste ni razmišljali. A šta ako vam kažemo da… Pročitaj više
Poslednjih godina kompjuterske i internet tehnologije napravile su bum na tržištu rada. Od programerskih veština… Pročitaj više
Humanizam je filozofski i etički stav koji naglašava vrednost i delatnost ljudskih bića. Sa druge… Pročitaj više
Odgovor na ovo pitanje i nije baš jednostavno dati. Nije baš kao da je osobenost… Pročitaj više
Šta je to "Pet stadijuma tuge"? Model „Kuber-Ross“, poznatiji kao Pet stadijuma ili faza… Pročitaj više
Kod nas reciklaža još uvek nije u potpunosti zaživela. Institucije se donekle trude da bar… Pročitaj više
Ovaj sajt koristi kolačiće
Ostavi komentar