Kultura

5 najskupljih knjiga na svetu

Postoji mnogo fanatika, a broj ljudi koji su opsednuti knjigama je ogroman. Ta opsednutost nekada ume da prevaziđe granice “normalnosti”, pa tako danas nije retkost da neko sa dubljim džepom priušti sebi knjigu od nekoliko stotina hiljada zelenih novčanica. Ipak, mi smo izdvojili pet knjiga, koje su se svojom cenom i istorijom izborile da budu najskuplje ikada prodate. 

Obično ovakve knjige kupuje država iz koje potiče autor iste, kako bi zaštitila svoje kulturno nasleđe. Međutim, pronalazači ovakvih dela se trude da što pre stignu do neke aukcijske kuće, kako bi postali milioneri. Kada se sve sabere i oduzme, možemo reći da ova dela zaista vrede svaku “paru”. 

First Folio, William Shakespeare

Prvo izdanje ove knjige brojalo je 750 komada. Procenjuje se da je ostalo svega 228 komada. Jedan primerak ove knjige na aukciji u Njujorku, kupio je Pol Alen, suosnivač Microsofta za 6.166.000 USD-a. Kada je izašla u prodaju prvi put, 1623. godine, ova knjiga je koštala od 1-3 funte (zavisno od poveza koji ste hteli).

The Canterbury Tales, Geoffrey Chaucer

“Kenterberijske priče” prodate su putem aukcijske kuće Christie’s u Londonu 1998. godine za 7,5 miliona USD-a. Naime, prodat je primerak iz prvog izdanja iz 15. veka tj. 1477. godine. Ovaj primerak je najduže bio u privatnom vlasništvu, a taj vlasnik ga je kupio za samo 6 funti na rasprodaji jedne biblioteke 1776. godine.

Birds of America, John James Audubon

Knjiga američkog naturaliste i slikara, “Ptice Amerike”, sadrži 300 “crteža” ptica, a neke od njih postoje i danas. Prvi put je izdata u serijama i to u periodu od između 1827-1838. godine. Danas je ova knjiga najskuplja štampana knjiga na svetu. Prodata je za 11,5 miliona USD-a.

The Gospels of Henry The Lion, Order of  Saint Benedict

Izradu ove knjige naručio je u 12. veku, Vojvoda od Saksonije, i ona je trebala da krasi oltar Katedrale Device Marije u Brunsviku u Nemačkoj. Ova knjiga je kupljena, na jednoj aukciji u Londonu, 1983. godine od strane nemačke vlade za 11,7 miliona USD-a. Ova knjiga sadrži 226 strana a od toga 50 ilustracija preko cele strane i smatra se kaligrafskim remek-delom.

The Codex Leichester, Leonardo di ser Piero da Vinci

Verovatno znate da je Leonardo da Vinči, u svoje vreme, pisao naučne časopise. Mnogi stručnjaci su procenili da je ovo jedan od najznačajnijih Leonardovih radova. U njemu je ovaj u univerzalni genije opisao sve, od kretanja vode, do toga zbog čega mesec sija. Knjiga se sastoji od 72 stranice. Ovaj rukopis je prvi put prodat 1717. godine Tomasu Kuku, koji je kasnije postao, grof od Lestera, a 1980. godine odkupljena je od strane kolekcionara Armanda Hemra. Treba napomenuti da je knjiga “menjala” nazive u zavisnosti od svojih vlasnika. Jedno vreme je nosila ime Codex of Hammer, tačnije 14 godina, jer je toliko bila u vlasništvu Amanda Hemra. Ipak, 1994. godine, završava u rukama Bila Gejtsa koji je kupio ovu knjigu na jednoj aukciji u Njujorku za neverovatnih 30.000.000. dolara, čime je Codex of Leichester postao najskuplja knjiga ikad prodata. 

Ostavi komentar
Objavljeno od strane

Najnoviji tekstovi

Slatkiši u službi produktivnosti i poboljšanja radne atmosfere

O slatkišima u službi produktivnosti možda niste ni razmišljali. A šta ako vam kažemo da… Pročitaj više

2 years pre

Zanimanje budućnosti i starost stanoništva

Poslednjih godina kompjuterske i internet tehnologije napravile su bum na tržištu rada. Od programerskih veština… Pročitaj više

3 years pre

Transhumanizam ili humanizam savremenosti

Humanizam je filozofski i etički stav koji naglašava vrednost i delatnost ljudskih bića. Sa druge… Pročitaj više

3 years pre

Koliko različitih načina za spremanje čaja znaš?

Odgovor na ovo pitanje i nije baš jednostavno dati. Nije baš kao da je osobenost… Pročitaj više

3 years pre

Pet stadijuma tuge u romanu “Dani napuštenosti”

  Šta je to "Pet stadijuma tuge"? Model „Kuber-Ross“, poznatiji kao Pet stadijuma ili faza… Pročitaj više

3 years pre

Šta je najlakše reciklirati u svom domu?

Kod nas reciklaža još uvek nije u potpunosti zaživela. Institucije se donekle trude da bar… Pročitaj više

3 years pre

Ovaj sajt koristi kolačiće