U jednom od prethodnih tekstova pisali smo o domaćoj rok i metal sceni, odnosno o domaćim bendovima koji u svojim pesmama obrađuju teme iz nacionalne istorije. Ovog puta predstavljamo vam neke od stranih bendova čije su pesme inspirisane istorijom.
Iron maiden – Alexander The Great
Svi članovi benda Iron maiden, među kojima prednjači pevač Brus Dikinson, su veliki zaljubljenici u istoriju. U njihovom repertoaru se nalazi mnogo pesama koje opisuju razne istorijske događaje i ličnosti, ali nijedna kao ”Alexander The Great”. Ova pesma je pravi mali čas istorije o velikom osvajaču i vladaru Aleksandru Makedonskom, sinu Filipa II Makedonskog. U njoj se hronološki i detaljno opisuju događaji iz njegovog života, većina pohoda i bitaka u kojima je učestvovao, kao i njegovi protivnici. Bend čak pominje i uticaj Aleksandra Velikog na tadašnji svet, misleći na širenje helenizma koji je na neki način otvorio put hrišćanstvu.
Anthrax – Indians
Njujorški treš metal bend Anthrax 1987. godine objavljuje album ”Among the Living”, na kome se našla pesma koja opisuje osvajanje Severne Amerike od strane Evropljana i njihov odnos prema indijanskim plemenima koja su tamo zatekli. U pesmi ”Indians”, Anthrax opisuje užase sa kojima su se suočavali američki domoroci nakon dolaska njihovih osvajača. Iako se greške iz prošlosti ne mogu ispraviti, članovi benda Anthrax su na ovaj način želeli da odaju poštu svim nedužno postradalim Indijancima, u nadi da se mračni događaji iz prošlosti nikada neće ponoviti.
The Pogues – Young Ned Of The Hill
Bend The Pogues je jedan od najpoznatijih bendova čija muzika predstavlja mešavinu irske tradicionalne muzike i roka. Autorske pesme i irski tradicionali u njihovim aranžmanima, doprineli su popularizaciji irske muzike širom sveta. U pesmi ”Young Ned Of The Hill”, koja je poznatija pod nazivom ”Curse you Oliver Cromwell”, Pogues govore o vođi parlamentarnih snaga u Engleskom građanskom ratu koji je sprovodio strašne zločine nad Ircima i Škotima, zbog čega je i omrznut kod ovih naroda. Nakon pobede nad rojalistima, ukinuo je monarhiju i 1653. i postao lord-protektor Engleske, Škotske i Irske. Dve godine posle njegove smrti monarhija je obnovljena. Oliver Kromvel je za vreme svoje vladavine vladao kao diktator.
Iced Earth – Hold at All Costs
Autor ove pesme i gitarista Iced Earth-a, Džon Rajan Šafer, veliki je ljubitelj američke istorije. On je čak i vlasnik prodavnice u kojoj se može naći puno predmeta iz vremena američkog Građanskog rata. ”The Glorious Burden” je album kojim dominiraju pesme inspirisane upravo ovim periodom, a ujedno je i prvi album na kome ulogu frontmena benda preuzima Tim Ovens. ”Hold at All Costs” opisuje drugi dan bitke za Getisburg, jedne od najvećih bitaka američkog Građanskog rata. Iako napadani sa bokova, vojnici Unije uspešno su odolevali napadima vojske Konfederacije. Ostavši bez municije, odlučuju da krenu u frontalnu borbu – bajonetima na protivnike, nakon čega rešavaju bitku u svoju korist.
Sabaton – Primo Victoria
Švedski army metal bend Sabaton jedan je od bendova koji rado pevaju o ratovima i istoriji uopšte. ”Primo Victoria” je pesma sa istoimenog albuma benda Sabaton, koja opisuje jednu od najvećih i najpoznatijih bitaka Drugog svetskog rata, čuveni D-day. Tekst pesme opisuje osećanja vojnika koji se približavaju plažama Normandije i njihovu rešenost na najveću žrtvu. Ova pesma je ”lična karta” Sabaton-a koja je umnogome doprinela njihovoj popularnosti, a njen ratnički duh slušaoce lansira pravo u 1944. godinu, u središte zbivanja.
Slayer – Angel of Death
Po mnogima najbolji album grupe Slayer, ”Reign in blood”, iznedrio je i jednu od najpoznatijih pesama ovog benda – ”Angel of Death”. Anđeo smrti je bio nadimak nemačkog doktora Jozefa Mengelea, koji je u vreme Drugog svetskog rata radio u nekoliko koncentracionih logora, a u Aušvicu je bio zadužen i za organzaciju rada logora. Nadimak je dobio zbog, kako mnogi tvrde, neetičkih medicinskih eksperimenata koje je sprovodio nad logorašima. Borio se kao član 5. SS divizije i dobio Gvozdeni krst prvog i drugog reda. Nakon rata beži u Argentinu, a 1979. godine umire u Brazilu nakon moždanog udara.
Franz Ferdinand – All for you Sophia
Franz Ferdinand je svakako jedan od najpopoularnijih indi rok bendova današnjice. Njihov prvi EP ”Darts of Pleasure” izašao je u septembru 2003. i odmah privukao pažnju britanske, a ubrzo zatim i svetske javnosti. 2004. godine ovaj bend izdaje dva singla kao najavu dolazećem albumu, među kojima je i pesma ”All for you Sophia” koja za temu ima Sarajevski atentat 1914. godine, odnosno ubistvo autrougarskog prestolonaslednika Franca Ferdinanda i njegove supruge Sofije. Kroz pesmu se protežu motivi koji su obeležili ovaj istorijski događaj koji je svet uveo u jedno novo razdoblje. Zanimljivo je reći da je nakon ovog singla bend imao niz ”tajnih” koncerata na kojima je nastupao pod imenom Black hand, u čast Gavrila Principa i mladobosanaca.
Black Sabbath – War pigs
U pesmi ”War pigs”, pioniri hevi metal žanra govore o Vijetnamskom ratu i njegovom besmislu. Ova pesma predstavlja jednu od mnogih protestnih, anti-ratnih rok pesama koje su se u vreme rata u Vijetnamu snimale širom sveta. Pesma govori o mentalitetu političara, ratnim strahotama i odnosu svetskih moćnika prema mladim vojnicima koje šalju u sigurnu smrt. Inače, originalni naslov ove pesme bio je ”Walpurgis” i otvoreno je govorila o satanizmu. Izdavači albuma nisu bili zadovoljni naslovom i tekstom ove pesme pa su učinili sve da nagovore članve benda da ih promene. Krajnji rezultat ovih izmena je pesma ”War pigs” koja je ipak zadržala mračne tonove prethodne verzije.
Scorpions – Wind of change
Jedna od najpoznatijih metal balada govori padu Berlinskog zida koji je za Scorpionse, kao i za većinu Nemaca označavao ne samo novo ujedinjenje Nemačke, već i početak novog života. Zid je bio duga barijera između Zapadnog Berlina (koji je pripadao Saveznoj Republici Nemačkoj) i Demokratske Republike Nemačke (koja je često nazivana Istočna Nemačka), koji je čvrsto zatvorio granicu između Istočnog i Zapadnog Berlina u periodu od 28 godina. Zid je sagrađen sa namerom da se zaustavi odliv radnika i ekonomski bilans koji je bio povezan sa dnevnom migracijom velikog broja profesionalnih i kvalifikovanih radnika između Istočnog i Zapadnog Berlina, i bekstva koja su imala političke i ekonomske posledice po Istočni blok. Zid je postao ključni simbol onoga što su mnogi smatrali komunističkom tiranijom, naročito nakon ubijanja potencijalnih begunaca.
Rebel Son – Southern wind
Rebel Son je zanimljiv trio koji svira rokabili, kantri i južnjački rok. Ovaj američki bend postoji od 1996. godine, a prvi njihovi zvanični snimci izlaze 2004. Teme koje obrađuju su uglavnom vezane za američki Građanski rat i karakter američkih južnjaka. Iako pojedine njihove pesme obiluju šaljivim tekstovima, ono po čemu su prepoznatljivi su patriotske pesme koje slušaoce vraćaju u doba bitaka između Unije i Konfederacije. ”Southern wind” je jedna od njihovih najpoznatijih pesama, koja opisuje američke sukobe iz 19. veka kroz različite situacije – od razgovora oca i sina u uniformama Konfederacije do situacija sa bojnog polja. Prava poslastica za ljubitelje ovog zvuka i američkog Juga.