Naš odnos prema tehnologiji može biti vrlo nezdrav, iako ona svakako može biti korisna alatka za olakšavanju svakodnevnog života. Nažalost, većina nas je u manjoj ili većoj meri zavisna od korišćenja savremenih tehnologija. Provodimo previše vremena gledajući TV, radeći na računaru ili pretražujući društvene mreže, ne vodeći pri tome računa o štetnim posledicama koje sve to ima na nas.
Ovo nije tekst koji govori o tome da je tehnologija loša, pošto ona ima da svoju korisnu svrhu, već se pita da li je koristimo umereno, na način na koji nije štetan. Evo nekoliko stvari koje mogu da ukažu na to da imate nezdrav odnos prema tehnologiji.
Osećate se nervozno kada ste predugo bez telefona ili računara
Tehnologija tj. otkazivanje njenog rada, može kod nas da izazove anksioznost, ukoliko smo navikli da nam je ona uvek na dohvat ruke . Nekada ni ne shvatimo koliko smo zavisni od nje dok nam se ne pokvari aparat, nemamo pristup internetu ili izgubimo telefon. Tek tada, ako nas uhvati panika, možemo uvideti koliko zaista zavisimo od tehnologije. Mislim da nam je svima jasno da, iako ona ima mnogo prednosti, ne bismo trebali da smo u toj meri zavisni od nje da doživljavamo stres ukoliko ona otkaže sa funkcionisanjem ili joj predugo nemamo pristup.
Predlažem da naviknete sebe da provodite vreme bez telefona, računara ili aparata za koji ste najviše vezani. Ništa se neće desiti ako na par sati u toku dana budete bez njih.
Manje ste produktivni
Konstantno pretraživanje interneta, slanje mejlova, dopisivanje smanjuje našu produktivnost. Loša su navika. Iako su sve to odlični načini da ostanemo povezani sa bliskim ljudima koji nam možda nisu fizički blizu, oni nam skreću fokus sa rada na našim dnevnim obavezama i dugoročnim ciljevima. Naviknite sebe i ljude oko sebe da niste uvek dostupni i da ćete odgovoriti na poruke kad stignete. Tehnologija bi trebala da nam poveća produktivnost, oslobodi više vremena za druge aktivnosti, a ne da nas zarobi da većinu dana provedemo koristeći je.
Da li vam se desilo da sednete da gledate TV samo na kratko, ili da pogledate Fejsbuk na brzinu, a zadržite se na toj aktivnosti sat vremena ili više? A niste ni primetili gde je vreme odletelo! Ukoliko je to slučaj, mogućnost da imate nezdrav odnos prema tehnologiji je velika.
Sva tehnologija poput TV-a, mobilnih telefona, interneta je odlična da nam okupiraju mozak daju mu puno novog, njemu zanimljivog, sadržaja. Lako nas uvlači u zabavu koju nudi. Ne zaboravite da propuštate mnogo od života koji se dešava van ekrana.
Ugroženo vam je mentalno zdravlje
Nezdrav odnos prema tehnologiji za posledicu može da ima ugroženo psihičko zdravlje. Osim pomenute anksioznosti, posledica može da bude depresija. To se može dogoditi ako previše vremena provodimo sa tehnologijom, a premalo napolje, okruženi prirodom, svežim vazduhom i sa ljudima. Zavisnost od tehnologije može da čini da se nekada osetimo usamljeno, ali i da poredimo svoj život sa “savršenim” životima koje drugi predstavljaju na društvenim mrežama. Nekada se možemo osećati poprilično loše i nezadovoljno zbog toga.
Ne dozvolite da vam tehnologija i društvene mreže diktiraju život i to kako ćete se osećati u vezi sebe!
Tehnologija je uticala loše na vaše odnose sa ljudima
Kada ste sa drugim ljudima, da li ih zaista aktivno slušate ili usput proveravate poruke, Instagram i sl.? Da li izbegavate kontakt očima sa ljudima? To ne samo sto nije lepo ponašanje prema drugoj osobi, već se tako udaljavate od te osobe. Telefon i društvene mreže ili omiljena serija neće nigde pobeći. Odnos sa ljudima je taj koji zahteva negovanje, tako da mu se posvetite kada ste sa nekim!
Uživajte u ljudima, životu, prirodi, a tehnologiju koristite tako da vam služi najbolje, da vas ubrza i poboljša gde može. Koristite je za zabavu ponekad, ali ne dozvolite da vam se dani vrte samo oko toga. Tehnologija nam pruža puno i treba to da iskoristimo, ali treba i da znamo kada da je stavimo u drugi plan i da živimo život van ekrana.