Svi znamo da naša planeta propada usled zagađivanja. Osim očiglednih dokaza koji su svuda oko nas, toliko smo puta čuli o tome da možda cela priča sad ima kontra efekat. Sam pomen ekologije može da povuče za sobom pogrešne asocijacije, uglavnom u vezi sa skupljanjem đubreta i recikliranjem boca – u pitanju su frustrirajuće obaveze koje nisu nimalo privlačne i često nam nisu „usput“. Čak vlada i nekakva surova nada da ćemo se „ogrebati“ od naše zemlje za vreme svog života i da nas nikakve posledice neće stići. Pošto se ljudi nisu osvrnuli na reklame i predavanja, pronalazači su odlučili da promene pristup.
Iz krajnosti u krajnost nastali su ovi izumi. Nekima od njih je jedina primena da vam promene mišljenje u vezi ekologije. Neki će vam olakšati izbor zato što više nikad nećete morati da birate između svog komfora i obazrivosti prema okolini.
1.
Upoznajte se sa prvim svetskim prenosivim punjačem! Sve što je potrebno da biste napunili svoj mobilni je da budete u pokretu. AMPY uređaj je takođe otporan na znoj pa ga možete slobodno nositi na pojasu, ramenu ili zakačenog za koleno. Samo sat vremena fizičke aktivnosti je dovoljno da vaš mobilni telefon ima dovoljno energije za čitav dan, a u isto vreme pomažete sebi i svom zdravlju.
2.
Da ova slika ne bi bila stvarnost, kompanija Adidas je u saradnji sa organizacijom Parley for oceans koja se bori protiv morskog otpada kreirala novi model patika. Gornji sloj ovih patika se sastoji od 95% otpada sakupljenog kraj Maldiva, a ostatak je takodje od recikliranih materijala. Prvih 7,000 primeraka biće dostupno u Americi po ceni od 220 dolara.
3.
Koliko ste spremni platiti za energiju? Jeste li voljni dati malo svoje krvi kako biste dobili svetlost? Blood Lamp (Krvava lampa) radi na Luminol, supstancu koju forenzičari koriste kako bi proverili ima li tragova krvi na potencijalnim dokazima. Supstanca svetli plavom bojom kada dođe u kontakt sa gvožđem u krvi. Dizajner Mike Thompson poslao je svima jasnu poruku, kako bi se proizvela energija nešto se mora žrtvovati.
4.
Ovom kombinacijom česme i akvarijuma, Yan Lu je zaslužio mnoge kritike i čak pismo od PETA organizacije kojom je upozoren da ekološko obrazovanje ne podrazumeva i zlostavljanje životinja. U pitanju je jednostavan koncept, što više vode istočite iz česme, manje će vode vaš ljubimac tj. ribica imati vode koja joj je neophodna da preživi.
Trik je u tome što se voda zapravo nikad ne potroši do kraja, već se njen nivo vrati u normalu ako zavrnete česmu i date joj vremena da se obnovi. Međutim, ostavlja stravičan utisak na sve pa i na ribicu koja živi u konstantno promenjivoj sredini.
5.
Ponekad, najbrilijantniji izumi su oni najjednostavniji. Da bi se smanjio beskorisni višak neupotreljivih i iskorišćenih olovaka, tri studenta su kreirala multifunkcionalnu alternativu pod nazivom Sprout pencil. Ove nove olovke sačinjene su od biorazgradivih materijala što znači da kada završite sa njihovim korišćenjem možete ih staviti u zemlju i videti kako se rađa novi život.