Japanski čvorasti korov (Fallopia japonica) je višegodišnja biljka koja može porasti i do 4 metara visine, ponekad rastući brzinom od 30 centimetara dnevno. U svetu je poznatija kao američki ili meksički bambus zbog oblika stabiljke čiji članci samo podsećaju na pravi bambus.
Potiče iz Japana, Kine i Koreje. Donet je u Englesku u 19. veku i najčešće je korišćen kao ukrasna biljka. Međutim, ova biljka napušta bašte i počinje da se razvija u divljini.
Danas japanski čvorasti korov možemo pronaći širom sveta. Svrstan je u 100 najinvazivnijih ekoloških vrsta na svetu. Ova biljka formira korenske sisteme koji mogu da dosegnu dubinu od 3 metara i da se prošire do 20 metara, čineći iskorenjivanje gotovo nemogućim. Korenski sistemi mogu biti toliko jaki da oštete infrastrukturu poput zgrada, puteva, kanala, železničkih pruga i nasipa.
Ipak, fallopia japonica ima i dosta vrlina, a jedna od njih je da je izvrstan biološki pročišćivač. Ima sposobnost akumulacije teških metala. Dobro upija teške metale bakar i olovo, a pogotovo cink. Živi i cveta bez ikakvih neželjenih propratnih efekata, te je veoma pogodan za pročišćavanje (dekontaminaciju) i obno
vu zagađenih staništa.
U proleće se mlade stabiljke mogu koristiti kao povrće ukusa sličnog špargli. Dovoljno je da se kuvaju oko 5 minuta da bi se mogle jesti. Ukus je dosta kiseo, a mirišu poput kuvanog kukuruza. Bogate su vitaminom C, ali zbog prisustva oksalne kiseline ne treba ih konzumirati u prevelikim količinama.
Japanski čvorasti korov poseduje jako antimikrobno dejstvo, a pčelari ga često koriste kao važan izvor nekatara za pčele u doba kada ne cveta puno drugih biljaka. Od njega u Sjedinjenim Američkim Državama prave med koji nosi naziv bamboo.
Vrlo pozitivno utiče na mogućnost lečenja bolesti poput Parkinsonove ili Hantingtonove, a smanjuje i rizik od dijabetesa.
Zbog izuzetnog invanzivnog širenja u engleskom govornom području je dobio naziv japanski čvorasti korov – prvenstveno zahvaljujući neverovatnoj sposobnosti preživljavanja i širenja nezavisnim od intenziteta čupanja ili košenja.
Zahvaljujući mnogim pozitivnim karakteristikama, ovu biljku možemo smatrati veoma lekovitom i korisnom. Ali, da li zbog svih pozitivnih karakteristika možemo reći da je ona dar ili je njeno invazivno dejstvo ono što uspešno prikriva sve pozitivno što japanski čvorasti korov može da nam pruži?